03.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červivosť sliviek a obaľovač slivkový

V súčasnosti je síce už po zbere slivkovín, ale vrátime sa k jednému škodcovi. Nie všetci pestovatelia sa môžu tešiť z nepoškodenej úrody, z ktorej im časť mohli poškodiť viacerí škodcovia. Tzv. pravú červivosť plodov spôsobuje obaľovač slivkový. Je to bežne sa vyskytujúci škodca vo všetkých oblastiach pestovania sliviek.

Napadnuté plody zvyčajne skôr dozrievajú, zafarbujú sa do modra a často mávajú na povrchu plodu kvapôčku gleja. Bývajú aj oveľa mäkšie ako zdravé plody, pričom vo vnútri sa nachádza červenkastá húsenička spolu s hnedými vlhkými kúskami trusu. Pri vlhkom počasí napadnuté plody následne poškodzuje aj hubové ochorenie - monilióza, takže plody pomerne rýchlo hnijú.
Škodca prezimuje v štádiu dospelej húsenice v kokóniku pod kôrou, v mačine alebo v iných úkrytoch. Na jar sa zakukľuje a obyčajne v priebehu mája sa liahnu motýle. Oplodnené samičky kladú vo večerných hodinách vajíčka na malé plody, ojedinele aj na listy. Kladenie trvá niekoľko týždňov, pričom začiatok kladenia je vždy skôr približne o 7 - 10 dní ako u obaľovača jablčného. Vajíčka sú okrúhle, ploché, šošovkovité, priesvitné a bývajú dobre prilepené k podkladu.
Vyliahnuté húsenice sa krátky čas pohybujú po povrchu plodov a potom sa vžierajú dovnútra. Tento druh obaľovača má u nás dve generácie. Prvá býva málo početná a ľahko ujde pozornosti, pretože opadávanie červivých plodov nastáva približne v tom istom období ako júnový opad plodov. Húsenice z týchto sliviek sa zakukľujú v rozličných úkrytoch a v priebehu prvej polovice júla sa objavujú nové motýle. Ich vajíčka sú základom druhej generácie, ktorá poškodzuje staršie dozrievajúce plody. Z týchto plodov sa dospelé húsenice sťahujú do zimných úkrytov, v ktorých si pradú pevné kokóny. Ochrana proti prvej generácii je vo väčšine rokov nepotrebná pre jej nízku škodlivosť. Druhá generácia však má pomerne značný hospodársky význam, preto je chemická ochrana základom dopestovania nečervivých plodov.
Termín ošetrenia sa riadi náletom motýľov do feromónových lapačov, pričom je signalizovaný vo viacerých médiách. V súčasnosti nie je povolený žiadny prípravok na ochranu rastlín použiteľný na začiatku kladenia vajíčok. Povolené sú iba prípravky používané v období liahnutia lariev alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov, alebo 8 - 10 dní po začiatku výraznejšieho náletu (čo sú kalendárovo veľmi príbuzné termíny), a to Karate Zeon 5 CS (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Lambda 50 CS, Lambdol, Star Verso a iba v MB balení Samuraj, Decis EW 50 (aj MB), Decis Protech (aj MB) a Delta EW 50 a iba v MB balení Decis Al, Calypso 480 SC (aj MB) a iba v MB balení Calypso Al, a ďalej prípravky, ktoré možno použiť maximálne raz za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna.

Ing. Stanislav BAROK, ÚKSÚP - OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down