05.12.2024 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesta je držať varroázu radikálne na uzde...

Varroáza už nie je primárnym patogénom včelstva číslo jeden. Je len jeho nosičom, živiteľom, vektorom. Ako sekundant, nosič vírusov DWV a APV však nesie prím a preto sa musíme sústrediť na to, aby mal čo najmenšiu možnosť asistovať v novovznikajúcom reťazci obzvlášť nebezpečnej patogenity včelstva.

Jeho hraničné počty prítomnosti vo včelstve sa za ostatných 10 rokov značne zmenili, a keď v dávnejšej minulosti spád  300 -  500 jedincov varroa po klasickej fumigácii v strede augusta ešte neznamenal koniec, dnes už do zimovania smerujúceho včelstva, áno.
Sekundárnym činiteľom ohrozujúcej patogenity preto, lebo pri dosiahnutí početnosti viac ako 500 jedincov vo včelstve (jeho početnosť sa každé tri týždne minimálne zdvojnásobuje; prítomnosť trúdieho plodu je ďalším násobičom týchto počtov), úlohu primárneho predátora preberajú vírusy. Sledovanie výsledkov praxe dnešných dní, žiaľ, túto skutočnosť len potvrdzuje. Preto už teraz nie je postačujúca jestvujúca metodika liečby: postupne usekávať do 20 percent foretického varroa, hoci i každých 10 dní, keď zvyšných 80 % pokračuje v reprodukcii v zaviečkovanom plode. Hrozba dosiahnutia hraničných počtov, tvrdím 500 v strede augusta (z pohľadu miery poškodenia dlhovekých zimných včiel) a viac ako tisícka v ľubovoľnom období včelárskeho roka, z hľadiska možnosti vzniku nebezpečných zmutovaných kmeňov je nová matematika do ročného kalendára boja proti varroáze. Zažil som, žiaľ, jesenné varroa roje, ktoré prilietavali na včelnicu z blízkej včelnice, až kým nezanikla. Teraz už nelietajú, aj znaky infekčného tlaku poklesli...

Doterajšie metodiky dosluhujú

Vírus skrčených krídiel, pochodujúce včely, je ešte ako tak spozorovateľný pri denných preletoch mladušiek, včelár však pri nich väčšinou nie je prítomný na včelnici a preto ani miera uvedomenia si tohto nebezpečenstva nie je na prvom mieste jeho záujmu. Objavujú sa i pokusy zľahčovať pokusy o zavedenie novej vážnej diagnózy: záhadné koncoletné, jesenné spády včelstiev. Tieto názory je potrebné odmietnuť a realitu podložiť odbornou argumentáciou.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. TIBOR JÓKAYA, profesionálneho včelára zo Želiezoviec - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 50.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down