26.05.2020 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesta k teliatkam vedie len cez dobrú plodnosť

Cesta k teliatkam vedie len cez dobrú plodnosť. V tomto smere by sa preto nemalo nechať nič na náhodu.

Zdravie kráv: Dôležitým faktorom pre dobrú plodnosť je kondícia kráv. Je dôležité, aby boli fit, zdravé a dobre vyživované. Tomu napomáhajú kontroly parazitov, pravidelná starostlivosť o paznechty, vakcinačné programy i dôkladné veterinárne vyšetrenia. Napríklad chromé kravy prijímajú menej krmiva a viac trpia stresom. To vedie k nedostatočnému energetickému zásobovaniu a cyklus sa rozbieha len veľmi pomaly. Optimálne kondičné skóre je medzi 2,50 a 3,25.
Kŕmenie: Kŕmenie, energetickú bilanciu a prísun živín pre kravy treba mať vždy na zreteli, pretože kravy s negatívnou energetickou bilanciou často neprejavujú príznaky ruje. Pritom je tiež dôležité, aby siláže mali vysokú kvalitu. Zlé siláže tiež inhibujú plodnosť. Okrem toho je potrebné, aby kravy mali vždy k dispozícii dostatok vody.
Správny chov a komfort kráv: Kravy sa musia cítiť pohodlne a aj sa tak cítia, ak chov a ich komfort je v súlade. Dôležitá je pritom klíma v maštali, svetlo, komfortné ležoviská a výbehy a málo stresu. Pozitívny vplyv na ruju má aj chov vo výbehoch a ešte lepšie v otvorených stajniach. Dobrá klíma v maštali zabezpečuje, že zvieratá netrpia tepelným stresom a tým sa neznižuje plodnosť. Tiež veľa svetla má stimulačný účinok na pohlavné hormóny a imunitný systém kráv. Okrem toho, boxy s ležoviskami  musia byť pre kravy príťažlivé a ponuka krmiva by mala poskytovať dostatok priestoru, aby hierarchické boje minimalizovali stres.
Zlepšenie rozpoznania ruje: Častým dôvodom poklesu miery gravidity je nerozpoznaná a nevyužitá ruja. Práve pri vysoko výkonných zvieratách s úžitkovosťou cca 55 kg mlieka/deň je čas ruje trvajúci 2,8 dňa veľmi krátky. Pri krave s úžitkovosťou 25 kg mlieka/deň trvá ruja 14,7 dní. Preto je pri dojniciach veľmi dôležité striktné sledovanie ruje. Napomáha tomu používanie diárov, kalendárov, krokomerov, náplastí na ruje či videá na pozorovanie. Ale aj konvenčné pozorovanie vedie k úspechu, ale vyžaduje si  viac času ako 20 minút dvakrát denne.
Vysoký stupeň hygieny: Nielen boxy s ležoviskami v maštali by sa mali pravidelne čistiť a nastielať. Predovšetkým stajne pre telenie a pre suchostojace kravy musia byť po každej krave vyčistené, vydezinfikované, tak ako aj čerstvo nastlané a výkaly zo stien odstraňované. Často požierajú zvyšky po otelení a vylučujú patogény stolicou. Aby mohlo byť čistenie plne zabezpečené a kontrolované, tomu pomáhajú dokumentačné tabuľky a plány čistenia.
Čisté otelenie: Dobré otelenie a vysoká miera hygieny v maštali pre telenie majú zásadný vplyv na plodnosť zvierat. Telenie by malo prebehnúť, pokiaľ je to možné, čo najviac samostatne. Tým sa zabráni vniknutiu baktérií prostredníctvom pomocníka pri pôrode a zníži sa riziko infekcie kráv. Veľký význam majú aj stajne na telenie. Mali by byť oddelené od stáda, výškovo najmenej 1,50 m vzdialené, aby tam neprenikli výkaly ostatných kráv. Zároveň by mal byť zachovaný očný kontakt a kontakt zápachov. Po každom otelení sa box musí dôkladne vyčistiť a nanovo čerstvo nastlať. Fekálne škvrny zo stien musia byť odstraňované.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down