Počas 33. ročníka medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý tradične organizuje NPPC - Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra, sa na výskumnej pôde stretli odborníci i chovatelia. Cieľom bolo diskusné fórum spojené s premietaním filmov, prezentujúcich pozitívne príklady mladých ľudí, ktorí svoj život zasvätili farmárčeniu.
Základom pre diskusiu, z ktorej vám priblížime niektoré zaujímavé momenty, boli reportáže odvysielané v relácii Farmárska revue. Účinkujúcimi vo filmoch zameraných na živočíšnu výrobu boli mladí chovatelia, ktorí po premietnutí snímok „vystúpili z plátna“, aby „naživo“ odpovedali na otázky súvisiace s hlavnou témou stretnutia: Cesta mladých za úspechom na vidieku.
Farmári na Orave
Orava je výnimočná nielen svojou krásou, ale i tým, že mladí ľudia tam majú stále chuť pracovať na svojej pôde a vo vlastných maštaliach. Jedným z nich je aj Milan Jurky s rodinou. V Írsku si boli zarobiť, a doma na Orave, vo Vasiľove, investovali do rodinnej farmy a vybudovali si vlastné gazdovstvo.
„Gazdovanie sa začalo už v Írsku, kde sme videli malé rodinné farmy a ich spôsob obživy. U nás je tradične dané, že na to, aby človek mohol farmárčiť, potrebuje väčšiu výmeru, viac dobytka. V zahraničí nám však bolo ukázané, že veľa na to netreba a stačí len pár hektárov,“ uviedol Milan Jurky.
Druhým dôvodom začať gazdovať bola snaha dávať svojim deťom zdravé potraviny. „Keď niečo vyrábate priamo doma, na farme - večer urobíte syr, ktorý ráno môžete skonzumovať. Keď si vypestujete zeleninu, viete, čo od nej môžete očakávať. Motívom teda bola zdravá strava - riešili sme, z čoho sa budeme doma živiť - či budeme chodiť do práce, do nejakej fabriky, alebo vytvoríme malú farmu, ktorá nám zabezpečí sebestačnosť a zároveň nám záležalo na tom, aby sme ako rodina boli pokope,“ hovorí mladý chovateľ.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 41.