21.04.2017 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chemická ochrana porastov

Jednou z hlavných zásad chemickej ochrany rastlín je povinnosť používať priamu ochranu plodín cielene a v primeranom rozsahu. To znamená, že pri každej aplikácii pesticídu sa okrem očakávaného účinku na škodlivého činiteľa máme zamerať aj na zníženie rizika škodlivých vplyvov chemických prípravkov na ľudský organizmus a životné prostredie. Táto zásada znamená používať pesticídy v čo najmenšom rozsahu, len pri prekročení prahu škodlivosti patogéna a cielene. S dodržaním tejto požiadavky úzko súvisí aj používanie správnej modernej aplikačne techniky.

Výhodou chemických opatrení v ochrane rastlín je to, že v krátkom čase môžeme širokozáberovými strojmi ošetriť veľké plochy. Potrebné regulačné zákroky to umožňuje vykonať včas, t.j. vtedy, keď sú porasty najviac ohrozené burinami, chorobami alebo škodcami. Prednosťou chemických metód je ďalej aj to, že sú v porovnaní s mechanickými zásahmi (plečkovanie) rýchlejšie a jednoduchšie realizovateľné. Samotná prax nám však potvrdzuje, že aj chemicky spôsob ochrany je úspešný len vtedy, keď je vhodne doplnený ostatnými spôsobmi regulácie škodlivých činiteľov.

V rámci chemickej ochrany rastlín sa stretávame aj s termínom udržateľné používanie pesticídov.  Zdôrazňuje potrebu kvalifikovanej regulácie pesticídov s cieľom obmedzenia ich negatívneho dopadu na životné prostredie. Používanie chemických prípravkov patrí medzi najrozšírenejšie a najúčinnejšie spôsoby ochrany rastlín. Pesticídy umožnili výrazne ovplyvniť produktivitu rastlinnej výroby.

Celý článok v RN č. 15

Prof. Dr. Ing. RICHARD POSPIŠIL,

                                                                  Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down