Príspevok pojednáva o významných chorobách mladého hovädzieho dobytka a má informačný charakter pre orientáciu farmárov a riešenie problémov priamo v chovateľských podmienkach, v úzkej súčinnosti s praktickými veterinárnymi lekármi.
Choroby dýchacieho aparátu
- Krvácanie z nosa (Epistaxis, rhinorrhagia): Krvácanie z nosa nastáva pri výstupe krvi z ciev sliznice nosovej alebo vedľajších nosových dutín. Ochorenie vzniká po zranení pri nešetrnej fixácii zvieraťa nosovým krúžkom, nechtami, škripcom, kliešťami alebo pri diagnostickom a terapeutickom zákroku, po neodbornom zavádzaní nosovo-pažerákovej sondy, rinoskopu, fibroskopu, prípadne po zranení sliznice zvieraťom samotným. Terapia spočíva v zabezpečení pokoja, v kladení studených obkladov na chrbát nosa a hlavu, aplikácii kalciových preparátov, adrenalínu v dávke 10 - 20 mg/kg ž.hm., vitamínu K1 v dávke 1 mg/kg ž.hm. a v odstránení príčin.
Zápal pľúc (Pneumonia): Pneumónia je zápal pľúcneho parenchýmu, ktorý je obvykle sprevádzaný zápalom bronchiolov, prípadne pohrudnice a popľúcnice, spojený s bolesťou. Ochorenie sa prejavuje zvýšením frekvencie dychu, kašľom, abnormálnymi dýchacími šelestami a pri bakteriálnych pneumóniách aj toxémiou. Pri pitve uhynutých zvierat často nachádzame hyperémiu pľuc a edém pľúc v dôsledku narušenia normálnej cirkulácie krvi v pľúcach postihnitých zvierat.
Katarálna brocnchopneumónia je zápal pĺúcneho parenchýmu, pri ktorom presakuje z kapilár do alveol a bronchiol riedka nezrážajúca sa tekutina bohatá na leukocyty (serózny exudát). Krupózny zápal pľúc prebieha ako primárne samostatné ochorenie alebo ako súčasť klinického syndrómu iných ochorení, s charakteristickým patologickomorfologickým nálezom hepatizácie pľúcneho tkaniva. Hnisavý zápal pľúc je v postate pľúcny absces charakterizovaný tvorbou hnisu a deštrukciou pľúcenho tkaniva. Snetivý zápal pľúc vzniká po infekcii pľúcneho tkaniva hnilobnými zárodkami, ktoré spôsobujú jeho rýchly priebeh s rozpadom pľúcneho tkaniva. Gangrenózna pneumónia, tiež označovaná ako zápal pľúc zo zahltenia, vzniká po vniknutí cudzích látok do trachey a ďalej do pľúc po chybnom prehltnutí a následnej aspirácii napr. liečiv podávaných per os. Dochádza k supurácii, nekróze, zmäknutiu až stekuteniu chorobných ložísk, ktoré nadobúdajú červenohnedú farbu a odporne zapáchajú.
Viac sa dočítate v príspevku Prof. GABRIELA KOVÁČA z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.