Celoročný chov norika muránskeho typu prechádza aj s personálom do rúk Správy Národného parku Muránska planina, ktorá sa od 1. septembra 2024 zaviazala udržať a rozvíjať tento jedinečný a vzácny chov aj v budúcnosti a pokračovať tak v dlhoročnej tradícii.
Podľa informácií Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR to vyplýva z dohody medzi rezortmi životného prostredia a pôdohospodárstva. Jej iniciátorom bol minister životného prostredia Tomáš Taraba spoločne so štátnym tajomníkom Filipom Kuffom a s predstaviteľmi štátneho podniku Lesy SR. Správa Národného parku (NP) Muránska planina bude šľachtiteľský chov norika financovať z vlastných zdrojov, ale aj z prostriedkov Environmentálneho fondu. V Dobšinej budú naďalej ustajnené plemenné žrebce, kobyly i mladé kobyly od jedného roka až do predaja. Na druhej strane, na Veľkej Lúke sa počíta s chovom mladých koní od odstavu do jedného roka, bez rozdielu pohlavia.
Bývalý štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča uviedol, že plnohodnotné zachovanie a rozvoj chovu norika muránskeho typu bol vždy súčasťou reformy národných parkov. „Z plánu obnovy sme investovali skoro pol milióna eur na rekonštrukciu budov chovu práve na Veľkej lúke, v srdci Muránskej planiny,“ konštatoval. Súčasné kroky vedenia MŽP SR podľa neho predstavujú organizačnú zmenu v spôsobe zabezpečenia chovu, ktorý bol aj doteraz garantovaný.
Chov koní na Muráni
Chov koní bol na Veľkej lúke pri Muráni založený v roku 1950 na podnet Oblastného riaditeľstva štátnych lesov v Bratislave a vojenských orgánov s cieľom produkovať kone pre potreby lesného hospodárstva a armády. Chovu bol v roku 1995 udelený titul Šľachtiteľský chov koní plemena norik muránskeho typu, a v roku 1997 bol vyhlásený za Chránený chov a génovú rezervu norika muránskeho. Až do augusta 2024 prevádzku chovu koní zabezpečoval štátny podnik Lesy SR. Reforma národných parkov na Slovensku a s ňou súvisiaci prevod a zmena správcu štátnych pozemkov a nehnuteľného majetku, ktoré prebehli v roku 2022, vyvolali u odbornej i laickej verejnosti obavy, či chov koní nezanikne.
Správa NP Muránska planina však od začiatku deklarovala svoj záujem, aby sa tento jedinečný chov udržal nielen z dôvodu zachovania lúk a chovateľskej tradície, ale aj z úcty k práci generácií chovateľov koní. Správa NP Muránska planina sa od roku 2023 spolupodieľala na financovaní chovu, a to na základe dohody vtedajšieho vedenia rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva a platných zmluvných vzťahov.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 38.