04.10.2019 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelia oviec a kôz zápasia s problémami

Na 14. Národnej výstave hospodárskych zvierat sa predstavili chovatelia oviec a kôz z celého Slovenska, aby prezentovali svoju šľachtiteľskú prácu - vyše 120 kvalitných zvierat rozličných kombinovaných, dojných i mäsových plemien.

Agrokomplex 2019

NITRA. Chov oviec je náročný, prináša však viacero benefitov - produkciu zdraviu prospešných potravín, veľké turistické možnosti, vplyv na zamestnanosť, pozitívny vplyv na krajinu. Slovensko má obrovský potenciál pre ich chov, avšak ovčiari zápasia s rôznymi problémami a javí sa, že záujem chovateľov o chov oviec a kôz má u nás klesajúcu tendenciu.
„Mrzí nás, že počty zvierat chovaných na Slovensku sa znižujú. Pred 5 až 7  rokmi sme chovali 424-tisíc oviec, dnes  ich máme približne 350-tisíc, čo je pokles zhruba o 20 percent.  Kôz ch chováme okolo 16-tisíc; spolu s neevidovanými zvieratami v drobnochovoch starších ľudí, je to spolu okolo 30-tisíc kusov kôz,“ uviedol Ing. Igor Nemčok, predseda predstavenstva ZCHOK.
„Vyrobíme 11 miliónov litrov ovčieho mlieka do roka, ktoré predáme našim veľkým odberateľom, mliekarňam. Robíme mlieko, syry, je však  katastrofou, že predávame syry za 4 eurá, pritom v obchodných reťazcoch sa tie isté druhy syrov predávajú za 50 eur. To je naše nešťastie. Sme kapitálovo  finančne poddimenzovaní, potrebovali by sme podporu. Nemáme ju od koho pýtať, preto ju musíme ju pýtať od nášho štátu. Verím, že naši predstavitelia pochopia situáciu, ktorá je u nás. Pokles stavu oviec znamená, že nie je taký záujem o ovce.  Mnohí chovatelia znižujú počty, pretože nie je záujem o predaj plemenných baranov, capov , nemajú ich komu predať, nemajú komu predať výrobky. Sú tvrdé  nároky na hygienu od kontrolných orgánov a nakoniec, najväčším problémom sú ľudia - nedostatok pracovnej sily v ovčiarstve. Verím však, že sa to zmení, zlepší a že aj za pomoci MPRV SR sa dostaneme na stav spred 30 rokov, keď sme chovali 630-tisíc oviec a 40-tisíc kôz. Stanovisko musí zaujať štát, ktorý koncepčne a systémovo podporí chovateľov oviec a kôz podobne, ako je to v okolitých štátoch,“ konštatoval Igor Nemčok s tým, že potenciál na chov máme, chovateľov je dostatok. Podľa štatistických údajov bolo u nás k 31.12.2018 zaregistrovaných 8 211 aktívnych fariem.
Šampiónom výstavy v kategórii oviec sa stal baran plemena zošľachtená valaška, línie GEROČ, chovateľa Agrofarma Baranec, s. r. o., Liptovský Ondrej, ktorý bol v júni Šampiónom nákupného trhu plemenných baranov v Liptovských Revúcach.

Celý článok je uverejnený v Týždenníku Roľnícke noviny č. 40.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down