Značku Chránené zemepisné označenie by mal od Európskej únie dostať Levický slad. "V rámci procesu registrácie potraviny v Bruseli je Európskej komisii (EK) zaslaná žiadosť o registráciu Levického sladu. Na národnej úrovni sa ako Chránené označenie pôvodu posudzuje špecifikácia na Stupavské zelé," uviedol pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala.
Levický slad je pivovarský jačmenný slad svetlého plzenského typu, určený najmä pre výrobu piva. Pripravuje sa z vyšľachtených, certifikovaných odrôd sladovníckeho dvojradového jačmeňa, ktoré sa pestujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti. "Stupavské zelé je kyslá kapusta, charakteristická pre Stupavu," spresnil hovorca.
Pripomenul, že v rámci politiky kvality EÚ akceptuje, chráni, podporuje, registruje a kontroluje výrobky rozdelené do troch kategórií, označené ako Chránené označenie pôvodu (CHOP), Chránené zemepisné označenie(CHZO) a Zaručená tradičná špecialita (ZTŠ).
Označenie CHOP má podľa Hajnalu na Slovensku Paprika Žitava (Žitavská paprika). Označenie CHZO majú Klenovecký syrec, Skalický trdelník, Slovenská bryndza, Slovenská parenica, Slovenský oštiepok, Tekovský salámový syr, Zázrivský korbáčik, Zázrivské vojky, Oravský korbáčik. Označenie ZTŠ majú Bratislavský rožok (Pressburger Kipfel / Pozsonyi kifli), Ovčí hrudkový salašnícky syr, Ovčí salašnícky údený syr, Lovecká saláma, Liptovská saláma, Špekáčky a Spišské párky.
"Politika kvality EÚ je filozofia rozvoja kvality originálnych, tradičných poľnohospodárskych výrobkov a potravín a podpory kultúrnych tradícií a regiónov, v ktorých sa tieto výrobky vyrábajú. Systém bol vytvorený ako odpoveď na narastajúce falšovanie výrobkov a zneužívanie tradičných názvov, ktoré budovali na dobrej povesti tradičných regionálnych výrobkov," dodal hovorca MPRV.
(tasr)