Spomedzi neveľkého počtu škodcov cesnaku je pomerne významné háďatko zhubné.
Má štíhle priesvitné telo, ktorého dĺžka v dospelosti je od 0,9 do 1,3 mm a šírka okolo 0,04 mm. Samička znáša 200 - 500 vajíčok. Pri 15 ºC trvá celý životný cyklus 19 - 23 dní, môže mať 5 - 6 generácii za rok.
Prezimuje v pôde v rastlinných zvyškoch, ale napr. aj na šupkách cibúľ v skladoch alebo v semenách. Na jar po vysiatí semien alebo po vysadení vniká do mladých rastliniek, kde sa živí bunkovými šťavami. Príznaky napadnutia sa líšia v závislosti od druhu a veku hostiteľa.
Všeobecne háďatko spôsobuje na listoch stáčanie a vyduté miesta, nekrózy alebo stáčanie stonkovej bázy, buliev, hľúz a podzemkov. Pri silných infekciách rastliny hynú. Háďatko po preniknutí do listov cibule spôsobuje ich deformácie a zdurenie alebo vypuklé plôšky na povrchu. Listy rastú neusporiadane, často visia ako zvädnuté a sú chlorotické. Mladé rastliny odumierajú. Vnútorné šupky cibúľ bývajú napádané oveľa silnejšie ako vrchné. S postupom času cibule mäknú a po rozrezaní je možné vidieť zhnednutie šupiek v koncentrických kruhoch. Okrem toho, pri cibuli a cesnaku hnije báza cibúľ, v dôsledku čoho v čase zberu nemajú zvyčajne korene. Napadnutie býva väčšinou v nápadných ohniskách, nie plošne. V rastlinách sa vyvíja viac generácií háďatka, ktoré sa s rozpadom rastlín dostávajú späť do pôdy.
Háďatko sa vyskytuje viac v ťažkých pôdach a k napadnutiu vyžaduje primeranú vlhkosť pri stredne vysokých teplotách. Je schopné prežiť v pôde niekoľko rokov v neaktívnom stave. Okruh hostiteľských rastlín je veľmi široký, osobitne sú ohrozené cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa, mrkva, zeler a repa, menej okrasné rastliny a buriny. K hospodársky významným škodám dochádza hlavne v rokoch s vlhkou a chladnou jarou.
Na obmedzenie škôd je najlepšie použiť preventívne opatrenia. Na jeseň po zbere je potrebné odstrániť všetky poškodené rastliny, ako aj pozberové zvyšky. Treba dodržiavať osevný postup, na pozemku s napadnutými rastlinami sa nesmú najmenej 4 až 6 rokov pestovať hostiteľské rastliny. Na výsadbu treba použiť zdravý, mechanicky nepoškodený a háďatkom nenapadnutý výsadbový materiál.
Pri cibuľovinách je účinné uskutočniť počas vegetácie 3 negatívne výbery (v druhej polovici mája, v júni a začiatkom júla), pričom sa odstraňujú podozrivé rastliny. Porasty by mali byť nezaburinené. Pri priamej ochrane sa používa sterilizácia pôdy v skleníkoch horúcou parou. Z chemických spôsobov ochrany bolo v minulosti možné morenie sadiva, v súčasnosti však nie je povolený žiadny prípravok na ochranu rastlín na morenie cesnaku proti háďatku zhubnému.
Prirodzenými nepriateľmi háďatka zhubného sú dravé druhy pôdnej fauny a užitočné huby rodov Arthrobotrys a Dactylaria.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín