K významným a rozšíreným chorobám viniča hroznorodého a druhov z rodu Vitis patrí čierna hniloba listov a bobúľ viniča (Guignardia bidwellii, anamorfa: Phyllosticta ampelicida).
Pôvodca choroby bol do Európy zavlečený zo Severnej Ameriky pravdepodobne infikovaným rozmnožovacím materiálom. Významné škody spôsobuje najmä v teplejších a vlhších vinohradníckych oblastiach južnej Európy. Nebezpečné je hlavne napadnutie bobúľ. Infikované hrozno nie je vhodné na výrobu vína - môže spôsobovať nepríjemnú chuť v prípade zmiešania so zdravým. V extrémnych prípadoch môžu byť straty spôsobené čiernou hnilobou 80 až 100 %, samozrejme v závislosti od intenzity napadnutia, citlivosti odrody a priebehu počasia cez sezónu.
Huba napáda všetky mladé zelené časti hostiteľskej rastliny, hlavne mladé listy a nezrelé hrozno. Prvým príznakom napadnutia listov viniča hroznorodého sú malé (2 - 10 mm) nepravidelné, okrúhle, žltohnedé, úzke, tmavo ohraničené škvrny. Neskôr možno pozorovať škvrny na oboch stranách listov. Pre bobule sú typické nápadné, ohraničené a rýchlo sa zväčšujúce béžové až svetlohnedé škvrny. Bobule následne hnednú, scvrkávajú sa, černejú a mumifikujú. Napadnuté môžu byť jednotlivé bobule, skupiny bobúľ, ale aj celé hrozno.
Celá správa Ing. Ivany Horváthovej, ÚKSÚP - OOR je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 30.