Hnedú škvrnitosť rajčiaka alebo alternáriovú škvrnitosť spôsobuje huba Alternaria porri, forma solani. Napáda rastliny z čeľade ľuľkovitých. Veľké škody robí v teplejšom a suchšom podnebí na zemiakoch a rajčiakoch.
Prvé príznaky sa začínajú objavovať až v polovici leta na listoch rajčiaka v podobe okrúhlych, výrazne ohraničených škvŕn, ktoré sú suché a tmavohnedej farby. Keď sú ohraničené žilnatinou, majú hranatý tvar. Na ich povrchu je tmavohnedý zamatový povlak. Škvrny dosahujú priemer 5 - 10 mm. Môžu sa vyskytovať jednotlivo alebo sa zlievať. Listy, na ktorých je veľa takýchto škvŕn, odumierajú. Na výhonkoch sú škvrny malé, okrúhle alebo podlhovasté, obyčajne s jasnejším stredom. Výhonok sa na napadnutom mieste zužuje a môže sa pod ťarchou plodov zlomiť. Na plodoch sa tvoria najprv malé prehĺbené škvrnky čiernej farby, a to najčastejšie pri stopke. Škvrna sa neskôr rozrastá a je výrazne ohraničená od zdravého pletiva. Na jednom plode môže byť niekoľko škvŕn. Pletivo obklopujúce škvrnu je suché a kôrovité. Na povrchu škvrny býva zamatový olivovočierny povlak.
Huba tvorí na povrchu škvŕn krátke konídiové stopky tmavej farby, ktoré obsahujú konídiové výtrusy, ktorými sa huba počas vegetácie vetrom rozširuje. Prezimuje v podobe podhubia i výtrusov na zvyškoch napadnutých rastlín i na semenách.
Z preventívnych opatrení treba likvidovať pozberové zvyšky napadnutých rastlín a dodržiavať osevný postup, pričom na tom istom pozemku by mali rajčiaky nasledovať najskôr po 4 rokoch. Pri chemickej ochrane sa používajú tie isté prípravky ako proti plesni zemiakovej na rajčiakoch. Prvé ošetrenie sa odporúča už v rýchliarňach alebo najneskôr pred vysádzaním priesad na trvalé stanovište. Oficiálnu autorizáciu majú iba dva prípravky, a to Banko 500 SC a Tanos 50 WG. Bežná ochrana počas vegetácie proti plesni zemiakovej však úplne zabezpečuje ochranu porastov aj proti hnedej škvrnitosti.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR