Antraknóza listov orecha (Gnomonia leptostyla), ktorá je rozšírená vo všetkých pestovateľských oblastiach orecha kráľovského, sa vyskytuje aj na území Slovenska.
Toto hubové ochorenie bolo pozorované okrem orecha kráľovského aj na ďalších druhoch rastlín z rodu orech (Juglans). Huba spôsobuje predčasné opadnutie listov a tvorbu nových rakovinových rán na konároch.
Huba dokáže prezimovať na napadnutých opadnutých listoch, plodoch, poškodených konároch a výhonkoch. Na jar dochádza k dozrievaniu askospór, ktoré predstavujú zdroj primárnej infekcie. Uvoľňovanie askospór prebieha od začiatku mája a v závislosti od zrážok môže trvať až do konca júna. Na mladé zelené časti rastlín sa askospóry šíria pomocou dažďa a vetra. Zdrojom druhotnej infekcie sú konídiá, ktoré sa tvoria na napadnutých častiach hostiteľských rastlín. Vhodnými podmienkami pre rozvoj ochorenia je teplé a daždivé počasie s teplotami v intervale 18 - 22 °C.
K prvým príznakom napadnutia orecha antraknózou patria na jar malé hnedé tmavšie lemované škvrny, ktoré sa objavujú na listoch. Zvyčajne je ich výskyt lokalizovaný okolo stredovej listovej žily, resp. v miestach hrubších žíl. V priebehu vegetačného obdobia možno na škvrnách pozorovať tmavé drobné vankúšiky, ktoré predstavujú letné plodničky, z ktorých sa neskôr tvoria konídiá. Pri silnejšom napadnutí sa škvrny spájajú, listy sa mierne stáčajú a dochádza k ich predčasnému opadu. Pre ďalšiu fázu rozvoja ochorenia je typická tvorba škvŕn na povrchu zelenej šupky plodov a dreve letorastov. Spočiatku sú tmavohnedé škvrny drobné, mierne vtlačené do šupky plodu. Silné napadnutie zelených plodov má za následok horšie vyzrievanie semena. Rovnako môže huba poškodiť aj listovú stopku orecha. Na konároch sa postupne vytvárajú oválne, mierne vtlačené škvrny s typickou hnedou obrubou.
V priebehu zimného obdobia na chorých listoch huba pomaly dozrieva, až sa počas jarného obdobia objavuje plodnička spolu s vreckami, z ktorých sa opäť uvoľňujú väčšinou v priebehu mája zrelé askospóry. Z najjednoduchších ochranných opatrení pred antraknózou listov orecha je výber odolnejších odrôd, vhodné stanovištné podmienky a prerezávanie korún stromov. Na jeseň je potrebná likvidácia opadaných častí stromov, čím zabránime jarnej infekcii. Z chemických látok možno preventívne využiť Kuprikol 50 (iba v škôlkach) s účinnou látkou oxychlorid meďnatý, ktorý pôsobí ako postrekový fungicíd vo forme zmáčateľného prášku, využívaného na ochranu rastlín proti hubových ochoreniam.
Ing. Ivana HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín
Dobry den,
Chcem sa spytat ci ma vobec vyznam pestovat orech kralovsky ak posledne 3 roky bol napadnuty antraknozou. Z roka na rok je to horsie, toho roku prakticky cele cierne supky orechov. Po minule roky sme ofstranovali vsetky zle orechy. Postrek nie je velmi mozny, vedeli by ste poradit ine riesenie?
Vdaka,
Peter