Rakovinu jabloní možno najľahšie spozorovať v zimnom období. Na najsilnejších konároch možno nájsť nápadné nádory, ktorých pôvodcom je najčastejšie huba hlívka rakovinová (Nectria galligena), ktorá napáda hlavne jablone, menej hrušky. Bežný názov tejto choroby je rakovina jabloní, pričom podľa vzhľadu nádorov ide o otvorenú alebo uzavretú rakovinu.
Huba postihuje iba také konáre, na ktorých sa vplyvom mechanického poškodenia, namrznutím alebo živočíšnymi škodcami poškodila kôra. Do takýchto rán sa môžu vetrom preniesť výtrusy, ktoré po vyklíčení ľahko prenikajú svojimi vláknami do lyka a dreva. Keď sa raz huba zachytí v hostiteľovi, jej podhubie pomaly prerastá do zdravých pletív okolo rany a dráždi ich k nadmernému rastu, z čoho potom vznikajú nádory. Postihnutý strom horšie rastie, konáre nad napadnutým miestom sa slabšie vyvíjajú, úroda ovocia býva nižšia a plody sú menej kvalitné. Napadnuté jablone spotrebujú na tvorbu nádorov značné množstvo svojich rezervných látok, ktoré potom chýbajú pre normálny rast a rodivosť.
Na jar sa na kôre nádorov objavujú peritéciá, ktoré sú guľaté, tmavočervené až hnedočierne. Postupne v nich dozrievajú vreckaté výtrusy. V priebehu leta možno nájsť na povrchu nádorov roztrúsené žltkasté až biele vankúšiky, v ktorých sa vytvárajú nové výtrusy. Všetky tieto výtrusy sú schopné ďalších infekcií na poranených konároch. Náchylnosť odrôd na túto chorobu je rôzna, viac bývajú napádané napr. Idared, Baumannova reneta, Parmena zlatá zimná, Boskoopské červené, Coxova reneta, Golden Delicious alebo Starkrimson Delicious. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje vo vyšších chladnejších polohách s vyšším množstvom zrážok. Jej výskyt podporuje aj ťažká mokrá pôda, nedostatočné mechanické a chemické ošetrenie v priebehu celého roka, ale aj nadmerné hnojenie dusíkom, najmä organickým.
Preventívne opatrenia
Z preventívnych opatrení je potrebné sa vyhýbať pri výbere pozemkov tienistým polohám s nedostatkom slnka a ťažkým silne mokrým pôdam. V rodiacich sadoch sa treba zamerať na riadne ošetrovanie a hnojenie. Vznikajúce nádory treba počas zimy, najlepšie v suchom počasí a pri teplotách pod bodom mrazu, ostrým nožom hladkým rezom odstrániť až po zdravé drevo a natrieť štepárskym voskom alebo bielou latexovou farbou.
Z chemických prípravkov sú do jadrovín v súčasnosti povolené prípravky Luna Experience (účinné látky fluopyram + tebuconazole), Luna Care (účinné látky fluopyram + fosetyl), meďnaté prípravky Cuprozin Progress a Funguran Progress (účinná látka hydroxid meďnatý).
Vo vlhkých oblastiach môže Nectria galligena spôsobovať tzv. suchú hnilobu na nezrelých plodoch, pred zberom alebo počas skladovania. Proti nektriovej hnilobe sú povolené prípravky Airone SC, Badge WG a Coprantol Duo (všetky s účinnými látkami hydroxid meďnatý + oxychlorid meďnatý) a Geoxe 50 WG (účinná látka fludixonil). Väčšinou sa všetky uvedené prípravky používajú proti múčnatke a chrastavitosti počas vegetácie, prípadne proti skladovým chorobám pred zberom; meďnaté prípravky sa odporúča použiť aj po zbere. Žiadny z uvedených prípravkov nie je dostupný v malospotrebiteľskom balení.
Ďalším zástupcom roku Nectria je Nectria cinnabarina (hlívka červená). Tento druh napáda viacero ovocných aj okrasných drevín. Vytvára na odumierajúcich alebo už uschnutých konárikoch nápadné červenkasté vankúšiky. Nie je schopná infikovať zdravé živé pletivá, preto nie je pôvodcom žiadnych nádorov alebo iných rakovinových prejavov. Sprevádza však odumieranie konárov spôsobené inými vplyvmi a je možné ju na takýchto miestach nájsť ako sekundárneho parazita. Žiadna osobitná ochrana nebýva potrebná, úplne postačujú vyššie spomínané opatrenia proti rakovine jabloní.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín