15.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo ste o byvolom mlieku doteraz nevedeli?

Už samotný názov napovedá, že nasledujúci článok má čitateľom priblížiť druh mlieka, konkrétne byvolie, ktoré pre našu zemepisnú šírku nie je typické. Väčšina konzumentov v rámci voľby druhu mlieka siahne po tradičnom kravskom, v menšej miere po kozom alebo ovčom mlieku.

Byvolie mlieko predstavuje pre väčšinu konzumentov nepreskúmanú oblasť. Na vine nie je opovrhovanie týmto druhom mlieka, ale zvlášť skutočnosť, že stádo byvolov stretnete predovšetkým v zoologických záhradách. Nemôžeme sa teda čudovať, že väčšina z nás si byvola spojí najmä s kúpaním sa v bahne namiesto toho, aby premýšľali nad mliečnou produkciou, výrobou mozzarelly alebo lahodných jogurtov. Nasledujúce riadky vám snáď aspoň sčasti zmenia pohlaď na byvola i byvolice a zvýšia záujem ochutnať opäť niečo nového z mliekarského sektora.

Zhruba 3,5 miliónov rokov, tak dlho zrejme byvoly obývajú našu Zem. Svetovo ich je možné rozdeliť na dva poddruhy, ktorým dala základ zvlášť domestikácia. Tá pri byvolom vodnom (Bubalus bubali) prebehla na Indickom subkontinente okolo 6 300 rokov pred n. l. V prípade byvola bažinného (Bubalus carabanesis) sa priebeh domestikácie odhaduje v časovom rozmedzí 3 až 7 000 rokov pred n. l. v pohraničnej časti Číny.
Po domestikácii došlo k značnému rozšíreniu chovu byvola do ďalších kútov sveta. Byvol vodný sa ďalej rozšíril až na západ k Balkánu, Taliansku, ku Grécku a k Egyptu. Naopak, chov byvola bažinného je sústredený po celej juhovýchodnej Ázii. Rozdielnosti týchto dvoch druhov predchádzala domestikácia, ktorá dala základ i pre budúce využitie týchto zvierat. Riadky venujúce sa už samotnému byvoliemu mlieku a jeho zloženiu, budú nadväzovať na chov byvola vodného, ktorý je využívaný práve na produkciu mlieka. Druhý poddruh zas našiel uplatnenie predovšetkým ako ťažná sila a často je chovaný aj na produkciu mäsa.

Európske prvenstvo v chove byvola vodného drží Taliansko, ktoré na seba môže byť hrdé i v rámci celosvetového meradla, kde mu patrí 17. priečka. Avšak pri pohľade na štatistickú analýzu z Indie, kde počet chovaných kusov presahuje 114 miliónov, sú počty týchto zvierat v Taliansku zanedbateľné (graf). Po Taliansku je z európskych krajín potrebné spomenúť i Nemecko a Bulharsko, kde sa chov byvola vodného s mliečnou produkciou teší taktiež pomerne veľkej obľube.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Anny Šebovej z Českej zemědělskej univerzity v Prahe - v odbornom týždenníku č. 46.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down