Pri celoročnom kŕmení dojníc konzervovanými krmivami je, vo väčšine prípadov, základom kŕmnych dávok kukuričná siláž. Kvalita tohto sacharidového krmiva preto priamo ovplyvňuje úžitkovosť aj zdravotný stav kŕmených zvierat.
Kukurica je nosičom dvoch rozdielnych druhov krmiva. Kým šúľok možno považovať za jadrové krmivo s vysokým obsahom energie (7,5 - 8,5 MJ NEL . kg-1 sušiny), zvyšok rastliny je objemovým krmivom s dobrou štruktúrou, ale s nižšou koncentráciou energie (5,2 - 5,5 MJ NEL . kg-1 sušiny).
Pri päťročnom hodnotení kukuričných siláží sme zistili, že priemerne 6,5 % siláží obsahuje koncentráciu škrobu nižšiu ako 150 g.kg-1 sušiny. To indikuje predčasný zber a absolútne nesprávnu voľbu hybridu pre pestovanie v danej lokalite. Okolo 14,5 % siláží je zberaných pri úrovni škrobu od 150,1 do 260 g.kg-1 sušiny a 79 % sa zberá s obsahom škrobu nad 260 g.kg-1 sušiny. Koncentrácia škrobu v silážach úzko súvisí s vegetačným štádiom rastlín v čase zberu a obsahom energie. Priemerná úroveň NEL sa v našich silážach pohybuje od 5,6 do 6,6 MJ.kg-1 sušiny a PDI od 65,8 do 46,8 g.kg-1 sušiny.
Vzhľadom na to, že kukuricu silážujeme po priamom zbere, t. j. bez uvädania, pre určenie termínu zberu je určujúcim faktorom hlavne obsah sušiny celej rastliny. Za optimálny termín pre zber sa považuje začiatok fázy voskovej zrelosti (resp. mliečno-vosková zrelosť), kedy sa obsah sušiny v celej rastline pohybuje na úrovni 30 - 34 %. Pri výskumoch zameraných na zistenie najnižšieho možného obsahu sušiny vhodného na zber kukuríc sa ukázalo, že odtok silážnych štiav sa zastavuje pri silážovaní kukurice s obsahom sušiny nad 28 %. Túto úroveň, preto považujeme za spodnú hranicu.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.