10.03.2015 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deregulácia mliečneho sektora naďalej vyvoláva otázniky

Koniec obmedzení na výrobu mlieka rozhodne neposilní stabilitu jeho cien. Írski farmári však plánujú obdobie po 1. apríli využiť ovládnutie nových trhov.

Írsky denník Irish Times uvažuje o konci mliečnych kvót ako o „novom úsvite“ pre tamojších farmárov. Viacerí z nich sa chytajú rozširovať svoje kravské stáda a nachádzať nové trhy. Vláda do roku 2020 odhaduje nárast produkcie mlieka o 50 %.

1. apríla v Európskej únii prestanú platiť obmedzenia na výrobu mlieka. Do platnosti vstúpili v roku 1984 a pôvodne mali trvať 5 rokov. Nástroj, ktorý mal predchádzať „horám masla a mliečnym jazerám“ končí po 31 rokoch. Nahrádza ho Európske stredisko pre monitorovanie trhu s mliekom, ktoré vzniklo v roku 2014.

Predstavitelia EÚ dúfajú, že jedna z najväčších reforiem poľnohospodárskeho odvetvia umožní ovládnuť trhy v Ázii a Južnej Amerike, kam momentálne vyvážajú najmä Spojené štáty a Nový Zéland.

Jednotliví írski farmári napredujú s prípravami na dereguláciu. Bill O'Keefe, ktorý v minulosti za rozšírenie svojho chovu musel zaplatiť poplatok 50 tisíc eur, plánuje zdvojnásobiť produkciu.

„Niektorí chovatelia vidia 1. apríl ako deň oslobodenia, iní sa ale obávajú,“ hovorí Frans Keurentjes z holandského poľnohospodárskeho družstva Friesland Campina. Výrobcovia sa zrejme musia pripraviť na to, že „ceny mlieka pôjdu ako na horskej dráhe“, dodal Keurentjes.

Analytik Rabobank Matthew Johnson v únii do roku 2020 predpovedá rast produkcie o 7-8 % v závislosti od cien: „Dlhodobý trend je vzostupný, ale tá cesta bude ešte veľmi hrboľatá.“

Za posledný rok poklesli európske ceny mlieka o 19 %. Okrem rastúcej výroby za to môže uzavretie ruského trhu a menšie vytváranie zásob sušeného mlieka v Číne.

Slovensko zmenu zrejme nevyužije

Z vyššej cenovej volatility majú dlhodobo obavy napríklad francúzski chovatelia, ale aj tí na Slovensku. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte na začiatku minulého roka varoval, že Európa na rušenie kvót nie je pripravená.

Skôr ako ohrozenie, nie ako príležitosť to vníma aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík. V nedávnom rozhovore pre náš portál vyhlásil, že ďalšie znižovanie výkupných cien by mohlo skomplikovať situáciu aj dávno etablovaným výrobcom. Na druhej strane možnosť vyvážať do tretích krajín využijú najmä veľkí hráči ako Nemecko.

(euractiv.sk)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down