Zachovanie vzácnej fauny a flóry patrí k prioritám pri obhospodarovaní pôdneho fondu v národných parkoch a chránených územiach. Spôsoby obhospodarovania lúk a pasienkov v chránených územiach sú témou, ktorá je kľúčová v rozhodovacích procesoch pre definovanie podmienok a limitov ich obhospodarovania.
Pasienkové porasty sa odlišujú od lúčnych porastov v celkovej kompozícii, početnosti a pokryvnosti nadzemnej, ale aj podzemnej biomasy. Na pasienkoch je výška nadzemnej biomasy udržiavaná počas celého vegetačného obdobia práve spásaním tesne nad pôdnym povrchom. Na pasienkoch je etáž do 1 m tvorená cievnatými druhmi rastlín a tesne nad a pod povrchom pôdy sa vyskytuje etáž s výskytom machov, lišajníkov, rias a húb.
Ochrana biodiverzity a klimatická zmena sa v súčasnosti zameriavajú na nadzemné ekosystémy, avšak život rastlín v prírodných podmienkach závisí najmä od pôdy a práve huby sú nevyhnutné pre pôdnu štruktúru, uhlíkový cyklus a v konečnom dôsledku aj pre úrodnosť pôdy. Súčasné vedecké poznatky preukázali, že ekosystémy s vitálnymi sieťami mykoríznych húb ukladajú osemkrát viac uhlíka ako ekosystémy bez týchto sietí.
Plochy pasienkov s trvácou mačinou sa vyvíjali aj niekoľko desaťročí a sú vhodným prostredím aj pre koprofilné huby. Niektoré koprofilné huby sú viazané iba na jeden živočíšny druh, iné sa môžu rozširovať trusom rôznych bylinožravcov - kráv, koní, oviec a kôz. Klíčenie spór koprofilných húb je stimulované prechodom tráviacim traktom živočícha, tento efekt sa uplatňuje aj pri iných saprotrofných alebo mykoríznych hubách. Väčšina pôdnych húb, schopných tvoriť mykorízu s orchideami, sú saprotrofné organizmy, ktorých prítomnosť v koreňoch konkrétnych druhov orchideí, bola preukázaná v závislosti od podmienok v pôde. Huby si tvorili svoj životný priestor počas miliónov rokov. Mykorízne huby svojimi vláknami podhubia rozširujú koreňový systém rastlín, čím rastliny získavajú vyššiu odolnosť voči suchu. Orchidey sú úplne adaptované na prítomnosť mykoríznych húb a bez ich účasti nedokážu úspešne vyklíčiť.
Celý príspevok Ing. STELY JENDRIŠÁKOVEJ, PhD. z NPPC - VÚTPHP Banská Bystrica je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 14.