Memorandum včelárov s lesníkmi podporí na Slovensku produkciu medu a zároveň môže prispieť k stabilizácii jedného z unikátnych odvetví domácej potravinárskej výroby. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v stanovisko komory k memorandu, ktoré cez víkend podpísali slovenskí včelári s Lesmi SR.
Spresnila, že v slovenských lesoch pribudnú úle od slovenských včelárov. Taká je myšlienka memoranda, ktoré cez víkend podpísal Slovenský zväz včelárov (SZV), člen SPPK, so štátnym podnikom Lesy SR na podujatí Deň stromu v Čiernom Balogu. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa Holéciovej túto myšlienku podporuje.
Možnosť chovu včiel pri lesných spoločenstvách vo vlastníctve štátu totiž podľa SPPK prispeje k väčšej produktovej rôznorodosti slovenského medu. Med pochádzajúci z lesných porastov má veľmi priaznivé výživové zloženie. Vhodne sa tak doplnia medy pochádzajúce z lúčnych a poľnohospodárskych kultúr.
Upozornila, že chov včiel a produkcia medu má na Slovensku bohatú tradíciu, v súčasnosti je čoraz populárnejšia medzi drobnochovateľmi a malými producentmi. Med zo slovenskej produkcie je vysoko kvalitný a v maloobchodnej sieti je jedným z tovarov, pri ktorom je zabezpečené veľmi vysoké percento zastúpenia práve slovenskej produkcie.
Informovala, že podľa prieskumu zastúpenia slovenských potravín na pultoch obchodov z konca roka 2018, ktorý urobila SPPK, bol práve med od slovenských včelárov druhou najviac zastúpenou slovenskou potravinou v našich obchodoch. Jej podiel bol na úrovni 69 %, teda zo 100 predávaných medov bolo 69 od slovenských včelárov.
Dodala, že podpora včelích chovov je zasa kľúčová pri zabezpečovaní produkčných schopností samotného poľnohospodárstva. Stabilita chovu včiel je tiež zásadná aj pre udržanie a rozvoj pôvodných rastlinných spoločenstiev a biodiverzitu celkovo.
(tasr)