17.01.2014 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dopyt po službách včiel rastie

Podľa najnovšej štúdie majú nedostatok včiel v Európe na svedomí politiky, ktoré Európska únia aktívne presadzuje. Štúdia takmer dvadsiatky vedcov ukazuje, že nedostatok včiel v Európe má na svedomí prechod k pestovaniu plodín na biopalivá. Podľa vedcov politici nechápu, že súčasná populácia včiel v Európe nerastie proporcionálne s potrebou opeľovať čoraz väčšie množstvo rastlín. Počet včiel v Európe sa síce v absolútnych číslach zvyšuje, no dopyt po službách včiel rastie päťkrát rýchlejšie.

Včely sú okrem zintenzívnenia poľnohospodárskej produkcie ohrozované zhoršovaním ich prirodzeného prostredia, šírením chorôb a parazitov a zmenou klímy. Tlak na rozšírenie produkcie repky olejnej, slnečnice a sóje má podľa štúdie vytvárať Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) i orientácia EÚ na biopalivá v doprave. Okrem dotácií podporujú produkciu repky olejnej i rastúce ceny, ktoré sa medzi rokmi 2005 až 2010 zvýšili v priemere o 65%. Európska únia by dnes potrebovala o 7 miliárd včiel viac ako má.

Tom Breeze z Univerzity v britskom Readingu uvádza ako príklad neblahého vplyvu politiky Grécko. V roku 2005 tam bola repka pestovaná „iba na niekoľkých stovkách hektárov, odvtedy ale zažila produkcia boom, pretože na ňu môžete dostať dotácie na biopalivá“.

Nedostatkom včiel je veľmi významne postihnutá Veľká Británia, ktorá má podľa štúdie iba štvrtinu z potrebného množstva včiel. Nedostatok navyše skresľuje ďalší hmyz schopný opeľovania ako čmeliaky či pestrice.

Jeden z autorov výskumu Simon Potts vraví, že Európa by v budúcnosti mohla čeliť „katastrofe“. Dodáva, že divokí opeľovači potrebujú väčšiu ochranu. „Sú to hrdinovia vidieka, ktorí poskytujú životne dôležité spojenie v potravinovom reťazci a robia zadarmo prácu, ktorá by inak stála britských poľnohospodárov 1,8 miliardy libier.“ Podľa Pottsa dochádza v Európe k čoraz väčšiemu nesúladu medzi poľnohospodárskymi a ekologickými politikami.

Na Slovensku podľa štúdie klesla schopnosť národnej zásoby včiel pokryť dopyt po opelení. Napriek tomu patrí Slovensko k najlepšie zásobeným krajinám v celej Európe. „Aj keď u nás zatiaľ nepociťujeme výrazný nedostatok opeľovačov, nemali by sme byť príliš veľkí optimisti“, varuje Tatiana Čermáková z Centra výskumu živočíšnej výroby.

Ochrana včiel medonosných sa v Európskej únii doteraz takmer výhradne sústredila na zákaz niektorých tried pesticídov. (EurActiv)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down