Anton Schmaußer chová so svojím otcom 200 dojníc a 170 teliat v nemeckom Beratzhausene (Horné Falcko – Bavorsko). Straty teliat na farme dosahujú v priemere 2 percentá, vrátane mŕtvo narodených. Ako to farmár dosahuje?
Na porovnanie, v Bavorsku sa straty teliat pohybujú medzi 6 až 10 percentami. Nízka miera úmrtnosti teliat v chove teda nie je náhoda.
„Musí sa dbať na niekoľko vecí. Po pôrode je matke dovolené teliatko olizovať, potom pôjde do iglu. Tam stojí na podstielke zmiešanej zo slamy a vápna. Nestojí tam však samé, ale vždy po dvoch,“ hovorí 32-ročný chovateľ. V tejto oblasti má farmárska rodina dlhoročné skúsenosti.
„Ak jedno z teliat pije, druhé chce piť tiež. Je to akoby závisť. Ak je však jedno z teliat separované, napríklad keď je choré, potom nastane veľký krik. Jedno teľa volá na druhé. Tieto zvieratá sú radšej spolu ako samé, tak ako ľudia,“ poznamenal Anton Schmaußer.
V iglu majú teľatá dostatok priestoru, okolo 4 m², vrátane výbehu. Farmár dbá na to, aby boli spolu len rovnako silné teľatá, pretože inak silnejšie teľa vypije mlieko slabšiemu. Pravidlom je podávať dostatok mledziva. Platí, že čím viac tým lepšie. V prvých troch hodinách po narodení dostane teľa z fľaše najmenej 3 litre mledziva ako ochranu proti infekciám. Prvých 14 dní po narodení dostávajú teľatá veľa piť; dvakrát denne z vedra s cumľom asi 7 l okysleného mlieka z prvých piatich laktačných dní kravy. Aj v zime, keď je mlieko vo vedre studené, nemajú teľatá tráviace problémy. Okrem mledziva zabezpečuje zdravý vývoj zvierat aj kvalitná mliečna náhradka (MAT). Od 3. týždňa života kŕmi farmár nápojom - mieša 160 g MAT/1 l vody.
Viac sa dočítate v odbornom Týždenníku Roľnícke noviny č. 7.