Medzi významných pôdnych škodcov patria drôtovce, a to najmä v teplejších oblastiach. Sú to larvy kováčikov.
Pre vývoj im viac vyhovujú vlhké pôdy s trvalým rastlinným pokryvom, napr. lúky, oziminy, kde majú umožnený nerušený viacročný vývin. Larvy i chrobáky prezimujú v pôde v hĺbke 25 - 50 cm. Chrobáky sú dlhé 6 - 10 mm, vajíčka kladú v máji až júni asi 6 cm hlboko do pôdy v počte cca 200 kusov. Po 6 týždňoch sa liahnu larvy. Larvy majú tvrdé a pružné telo, podľa čoho dostali aj pomenovanie. Dospelé sú dlhé až 25 mm. Najprv sa živia rozkladajúcim sa organickým materiálom, neskôr ožierajú rozličné podzemné časti rastlín. Napadnuté rastliny zaostávajú vo vývoji, žltnú a odumierajú. Jemnejšie korene sú prekúsané, v hľuzách alebo buľvách sú guľaté, 2 - 3 mm široké chodbičky. Larvy sa z miesta, kde sa vyliahli, príliš nevzďaľujú. Ich celý vývoj trvá 3 - 5 rokov. Všetky vývojové štádiá sú značne citlivé na sucho. Prirodzenými nepriateľmi drôtovcov sú vtáky (bažanty, havrany, vrany, čajky), krty, piskory, myši, hlísty a niektoré druhy húb.
Škody od drôtovcov možno nepriamo znížiť tým, že na silne zamorených pozemkoch nepestujeme náchylné plodiny, ktorými sú mrkva, zemiaky, repa, reďkovka, rajčiak, paprika, kapusta, uhorky, melóny, kukurica. Naopak, fazuľa a hrach sú menej vyhľadávané drôtovcami, najmenej bývajú poškodzované cibuľa a cesnak. Na ohrozených plochách nie je vhodné po rozoraní lúk alebo po oziminách pestovať náchylné plodiny. Dôležitá je tiež jesenná orba, obrábanie počas vegetácie, racionálna výživa, vápnenie kyslých pôd a ničenie pýru, ktorý je vhodnou živnou rastlinou. Naopak, mierne zaburinenie znižuje škodlivosť, pretože drôtovce sa živia aj korienkami burín. Škodlivosť znižuje tiež nahradenie priamej sejby výsadbou priesad. Na malých plochách možno použiť návnady (kúsky zemiakov, repy, mrkvy), ktoré sa zakopávajú do pôdy asi 5 cm hlboko a od seba 1 - 2 m. Návnady treba kontrolovať po 3 - 5 dňoch a nájdené drôtovce ničiť.
Chemická ochrana
Pri silných viacročných výskytoch možno využiť aj chemickú ochranu prípravkami určenými na morenie alebo zapracovanie do pôdy. Na zapracovanie do pôdy sú povolené prípravky Belem 0,8 MB (účinná látka cypermethrin, plodiny: brokolica, kapusta hlávková, karfiol, kel hlávkový, kel ružičkový, cesnak, cibuľa, šalotka, cvikla, cukrová repa, chren, kvaka, mrkva, paštrnák, petržlen, zeler, reďkovka, rajčiak, baklažán, tekvica, zemiak, repka jarná a ozimná, tabak a okrasné trávniky), Force 1,5 G, Taifree, Texla, (tefluthrin, plodiny: cibuľa, kukurica, kukurica cukrová), Teflix a Tofino (tefluthrin, plodiny: cibuľa, kukurica, slnečnica), Force Evo (tefluthrin, plodiny: kukurica, zemiak), Soilguard 0,5 GR, Soilguard 1,5 GR (tefluthrin, plodiny: kukurica), a na morenie Signal 300 ES (cypermethrin, plodiny: jačmeň ozimný a pšenica ozimná), Force 20 CS a Fancy (tefluthrin, plodiny: kukurica na zrno a cukrová repa). Všetky uvedené prípravky sú dostupné iba vo veľkospotrebiteľskom balení pre profesionálnych používateľov prípravkov na ochranu rastlín.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín