Koncept obehového hospodárstva sa dostáva v súčasnosti do popredia, s cieľom riešiť kľúčové problémy udržateľnosti, ktoré ovplyvňujú aj živočíšnu výrobu. Hospodárske zvieratá sú kľúčovým prvkom agroekosystémov a recyklácie.
Aby hospodárske zvieratá produkovali vysoko kvalitné bielkoviny, musíme im poskytnúť optimálnu, vyváženú diétu, tzv. presné kŕmenie. Presné kŕmenie znamená kŕmenie každého zvieraťa podľa jeho individuálnych požiadaviek. Nielen v priemere, ale pri každom kŕmení a každý jeden deň. To zvyšuje efektívnosť využitia krmiva, pretože čím viac krmivo spĺňa nutričné požiadavky zvierat, tým ľahšie môžu zvieratá dosiahnuť svoj plný genetický potenciál.
Mliečne farmy vo všeobecnosti si veľkú časť krmiva dopestujú a vyrábajú hlavne vo forme kukuričnej a trávovej siláže. Krmivo sa často dopĺňa senom alebo inými produktmi kupovanými od obchodníkov s krmivom. To sa potom kombinuje s kŕmnymi zmesami alebo niekedy s jednotlivými surovinami, ktoré sa nakupujú priamo od výrobcov kŕmnych zmesí alebo od obchodníkov s krmivami. Okrem toho, vedľajšie produkty, ktoré sa stanú dostupnými pri výrobe potravín v potravinárskom priemysle sa môžu použiť ako náhrada časti kŕmnej zmesi. Tieto sa nakupujú buď od výrobcov kŕmnych zmesí, obchodníkov s krmivami alebo obchodníkov s vedľajšími produktmi.
Farmy ošípaných a kurčiat (a inej hydiny) vo všeobecnosti získavajú najväčšiu časť krmiva od výrobcov kŕmnych zmesí, a to priamo alebo prostredníctvom obchodníkov s krmivami. Tieto farmy môžu používať aj vedľajšie produkty z potravinárskeho priemyslu na nahradenie niektorých kŕmnych zmesí v diéte zvierat.
Celý článok doc. Ing. MÁRIE CHRENKOVEJ, CSc. a Ing. ZUZANY FORMELOVEJ, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 1/2024.