04.04.2017 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektívne využívanie trávnych porastov

V Slovenskej republike je v súčasnosti hospodársky využívaných 520 600 hektárov trvalých trávnych porastov (TTP). Pozitívny vplyv na zachovanie výmery trvalých trávnych porastov má Program rozvoja vidieka SR, ktorý podporuje trvalo udržateľné využívanie poľnohospodárskych území s vysokou prírodnou hodnotou a ochranu biotopov trávnych porastov.

Uvedené opatrenia predstavujú kompromisné riešenie pri využívaní ekosystémových služieb trvalých trávnych porastov, kde biodiverzita je hlavná ekosystémová služba. Zachovanie biodiverzity je podmienené extenzívnym využívaním trvalých trávnych porastov, a to sa častokrát prejavuje na nižšej kvalite objemového krmiva. Dôležitou úlohou je hľadať optimálny spôsob obhospodarovania s ohľadom na kvalitu krmu, produkčnú a ekologickú únosnosť TTP.
Pre zachovanie biodiverzity v ekosystéme TTP je potrebné zachovať produkčnú funkciu v celej jej šírke. Komplexný prístup k výskumu zmien a kvalite krmiva trávneho porastu v širokom rozmedzí od intenzívneho až po extenzívne využitie umožní posúdiť vhodnosť a zdravotnú nezávadnosť produkovaného krmiva pre využitie rôznymi kategóriami prežúvavcov, rozšíri poznatky o ich druhovej diverzite a stabilite a umožní tiež racionálne ekonomické zhodnotenie jednotlivých systémov produkcie krmiva z trávneho porastu. Podstatou obhospodarovania je vyhovieť určitému stanovišťu a prispôsobiť mu intenzitu a spôsob využívania trávnych porastov. Pritom by sme mali vychádzať z produkčného potenciálu a z účelu využitia daného porastu.
V dnešnej dobe sme svedkami zarastania lúk a pasienkov, čo spôsobuje ich postupnú degradáciu. Táto fáza je spojená s výrazným znižovaním druhovej diverzity rastlín a živočíchov. Usmernené pasienkové využitie prispieva k udržateľnej produkcii trávnych porastov. Využívanie trávnych porastov pasením je súčasne aj najlacnejšou a najprirodzenejšou formou výživy polygastrických zvierat s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav zvierat, najmä trávenie, dýchací, pohybový aparát a plodnosť u kráv.
Chov hovädzieho dobytka v horských a podhorských oblastiach je kategóriou živočíšnej výroby, ktorá výrazne ovplyvňuje ekonomickú situáciu v poľnohospodárskych podnikoch. Veľkú časť výmery poľnohospodárskych podnikov v týchto oblastiach tvoria TTP, ktoré zaberajú niekde až dve tretiny poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Výmery a produkčný potenciál trávnych porastov ich predurčujú na to, aby hmota z nich tvorila základ pre výživu hovädzieho dobytka (HD). Kŕmenie v zimnom kŕmnom období je riešené skrmovaním zakonzervovaných krmív (seno, siláž). Otázka je, aký systém chovu zvoliť počas vegetačnej sezóny.

Celý článok Ing. Zuzany Dugátovej z NPPC - VÚTPHP Banská Bystrica je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 14 - v Téme týždňa venovanej využívaniu trvalých trávnych porastov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down