Téma embarga na dovoz niektorých poľnohospodárskych a potravinárskych produktov z členských štátov EÚ do Ruskej federácie rezonuje v témach diskusií odborníkov aj laikov, v médiách, aj na najvyšších politických úrovniach.
Aj keď Slovensko nepatrí medzi veľkých vývozcov poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, obavy z vplyvu tohto zákazu na slovenské podniky a ekonomiku sa objavili hneď po vyhlásení embarga. Po viac ako dvoch mesiacoch jeho platnosti sme našim čitateľom položili anketovú otázku: Ohrozí podľa vás ruské embargo slovenských poľnohospodárov a potravinárov? Výsledky hlasovania na www.rno.sk priniesli takéto výsledky: Skôr áno si myslí 20 percent a Áno 54 percent čitateľov. Skôr nie odpovedalo 17 percent a Nie 9 percent čitateľov.
O názory a súčasnú situáciu vo vzťahu k tejto otázke sme požiadali pána Milana Semančíka, predsedu SPPK a pána Mariána Vargu, predsedu Ovocinárskej únie Slovenska.
Ruské embargo na dovoz niektorých potravín z EÚ bezpochyby bude mať (a už aj má) vážne dôsledky pre agropotravinársky komplex. Z pohľadu výrobcov potravín by preto boli lepšie politické riešenia pred pokusmi tlačiť na Rusko prostredníctvom sankcií, ktoré nepocíti len samotná Ruská federácia, ale aj členské krajiny EÚ. Ide teda doslova o strategické rozhodnutia a aktivity, ovplyvňujúce európske poľnohospodárstvo a potravinárstvo na prahu nového programovacieho obdobia EÚ.
Je všeobecne známe, že viac ako priama strata ruského trhu vplývajú na slovenských podnikateľov v poľnohospodárstve a potravinárstve druhotné dopady ruského embarga. Podľa názoru SPPK reálne hrozí, že nemalá časť Ruskom neodobratých výrobkov zostane v Európe, čo vyvoláva pretlak ponuky vo vnútri EÚ a následný pokles nákupných cien. Realizačné ceny poľnohospodárov a potravinárov sú už v súčasnosti veľmi nízke. Analýza dopadov ruského embarga na slovenský agropotravinársky komplex, ktorú vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstvo a rozvoja vidieka SR pre vládu, uvádza, že aktuálne nákupné ceny ovocia a zeleniny sa medziročne znížili o 20-45 percent. Konkrétne ceny mrkvy poklesli o 42,2 percenta, kapusty o 45,5 percenta, papriky o 21,5 percenta a šalátových uhoriek o 24,7 percenta. Tento stav však vôbec nemusí byť konečný a nákupné ceny môžu ďalej klesať.
Situáciu využíva obchod, ktorý tlačí na domácich dodávateľov argumentujúc, že ak nepristanú na jeho cenové požiadavky, dovezie si príslušný tovar zo zahraničia. Problémom je, že spotrebiteľské ceny neklesajú ani zďaleka tak výrazne, ako ceny domácich výrobcov, takže spotrebiteľ na novej situácii profituje oveľa menej, ako by mohol a mal.
V mliečnom sektore už takisto začalo dochádzať k tlakom na pokles cien surového kravského mlieka, ktoré sa zrejme v ďalšom období budú ďalej stupňovať. Momentálne obchodné reťazce kontaktujú slovenských výrobcov s tým, že očakávajú znížené cenové ponuky od slovenských dodávateľov. V prípade znižovania cien mliečnych výrobkov sa toto prejaví aj na znižovaní ceny suroviny, čo môže mať za následok likvidáciu chovov a ďalšie znižovanie produkcie mlieka na Slovensku.