V súčasnosti sa v krajinách s vyspelým poľnohospodárstvom intenzívne diskutuje o potrebe dosiahnutia jeho trvalej udržateľnosti. Udržateľný rozvoj má tri rozmery - ekonomický, sociálny a environmentálny. To znamená, že poľnohospodárstvo má plniť okrem produkčnej a sociálnej funkcie aj funkciu ekologickú.
Moderné chovy zvierat zavádzajú postupy rešpektujúce požiadavky zvierat a limitujúce negatívne dopady na životné prostredie. Týmito postupmi sa často dosiahnu nielen environmentálne benefity, ale aj zlepšenie zdravotného stavu a úžitkovosti zvierat a v konečnom dôsledku zlepšenie kvality produktov. Väčšina opatrení týkajúcich sa ochrany životného prostredia z chovov hospodárskych zvierat (HZ) je zameraná na ochranu vôd, ale vyvíja sa na chovateľov tlak aj na znižovanie negatívneho účinku na ovzdušie.
Ústredným environmentálnym problémom v chove hospodárskych zvierat je metabolizovanie krmiva a následná produkcia exkrementov. Z toho vyplýva, že environmentálny problém v chove zvierat je v kvalite krmiva podávaného zvieratám, potom v zložení hnoja, metódach jeho odstraňovania zo systému ustajnenia, skladovania a úprave hnoja a napokon v rozhadzovaní hnoja na pôdu. Významným environmentálnym aspektom je vysoká koncentrácia zvierat v poľnohospodárskej oblasti s vysokou produkciou hnoja, čo by mohlo spôsobiť, že prísun minerálov a živín z hnoja do pôdy by mohol prevyšovať požiadavky pestovaných plodín alebo pastvín.
Druhým environmentálnym problémom v chove zvierat sú emisie z chovu. Sú to emisie skleníkových plynov oxidu uhličitého (CO2), metánu (CH4), oxidu dusného (N2O) a amoniaku (NH3), ktorý spôsobuje kyslé dažde. Hoci tieto plyny patria medzi prirodzené zložky ovzdušia, ich súčasný obsah v atmosfére je významne ovplyvnený ľudskou činnosťou. Tvorba týchto plynov je daná emisným faktorom pre jednotlivé zvieratá vyjadrený množstvom produkovaného plynu v kg za rok jedným zvieraťom (EF). Na základe emisných faktorov počtu zvierat sa stanovuje emisia daného plynu zo živočíšnej výroby.
Viac sa môžete dočítať v príspevku Ing. Vojtecha Brestenského, CSc. a kol. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 3.