Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes schválili dočasné zrušenie cla na dovoz obmedzeného množstva jabĺk, sliviek a stolového hrozna z Moldavskej republiky. Toto výnimočné opatrenie by malo znížiť rozsah škôd, ktoré moldavským producentom spôsobil politicky motivovaný zákaz dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo strany Ruskej federácie.
Moldavsko vďaka europarlamentu bude môcť bezcolne doviezť až 40.000 ton čerstvých jabĺk (0,4 % produkcie EÚ), 10.000 ton čerstvého stolového hrozna (0,6 % produkcie EÚ) a 10.000 ton čerstvých sliviek (0,7 % produkcie EÚ).
Spravodajca tohto legislatívneho návrhu, rumunský sociálnodemokratický poslanec Sorin Moisa, pripomenul, že dnešné uznesenie EP vysoko presahuje kvantitu dovážaného tovaru, lebo je aj "prejavom solidarity tvárou v tvár utrpeniu".
"Je to závan čerstvého vzduchu pre sektor, ktorý je životne dôležitý pre moldavskú ekonomiku, a ktorý bol, rovnako ako samotná EÚ, zasiahnutý iracionálnym ruským zákazom," zdôraznil Moisa.
Návrh na otvorenie trhu EÚ pre tri druhy ovocia z Moldavska schválilo 551 europoslancov, 67 bolo proti a 23 sa zdržalo hlasovania.
Napriek tomu, že od roku 2008 vstupuje na trh EÚ až 90 % dovozu z Moldavska bezcolne, čerstvého ovocia sa liberalizácia obchodu na základe v súčasnosti platného nariadenia o autonómnych obchodných preferenciách pre Moldavskú republiky netýkala. Na základe požiadavky EP bol zoznam moldavských produktov oslobodených od cla už raz rozšírený. Stalo sa tak v roku 2013, keď sa EÚ otvorila moldavským vínam.
Rusko zaviedlo zákaz dovozu moldavských poľnohospodárskych produktov 21. júla 2014 ako politickú reakciu na prehlbovanie hospodárskych a politických väzieb medzi EÚ a Moldavskom. Dôsledky na hospodárstvo krajiny, v ktorej pracuje 10 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva v poľnohospodárstve, a ktorej najväčším obchodným partnerom po EÚ je Rusko, boli citeľné.
Návrh na otvorenie trhu EÚ pre ovocie z Moldavska predložila Európska komisia po naliehavej žiadosti Moldavska o pomoc.
Celkový dovoz z Moldavska predstavoval v roku 2013 približne 0,1 % celkového dovozu do EÚ.
(tasr)