Rozmnožovací pud vtákov je veľmi silný, pretože ide o zachovanie rodu a je to najdôležitejší inštinkt, ktorý zvieratá majú. Prejavuje sa u divožijúcich vtákov, ale aj u zdomácnenej hydiny, najmä menej prešľachtených druhov
Rozmnožovací pud - kvokanie sa pri hydine prejavuje za súčinnosti humorálneho systému a vonkajšieho klimatického prostredia po znesení určitého počtu vajec (hniezda) a zastavení znášky, na ktoré si nosnica sadne, „vysedí“ vajcia a „vyvedie“ mláďatá do ich osamostatnenia sa.
Domestikácia vyvolala hlboké zmeny v inštinktoch, t. j. vrodených mimovoľných pudoch sebazáchovy. Vplyvom selekcie usmernenej výživy a upravených podmienok prostredia sa tieto pudy potlačili v záujme zvýšenia rastu, znášky vajec, skoršej dospelosti a celkovej úžitkovosti. Vlastný inštinkt kvokavosti, t. j. sedenia na vajciach a vyvedenia mláďat bol potlačený, no napriek tomu sa objavuje pri všetkých druhoch hydiny v rôznej miere. Všetky plemená sliepok ťažkých a stredných plemien si udržali inštinkt kvokania, kým pri znáškových plemenách bol takmer úplne potlačený. Pri morkách sa často vyskytuje, podobne aj pri kačiciach a husiach.
Priebeh kvokania pri sliepkach trvá nad 20 dní, čo zodpovedá prirodzenému obdobiu liahnutia a vyvedenia mláďat do ich osamostatnenia (asi ďalších 4 týždňov), čo spolu sliepky predstavuje 50 – 60 dní. Keď sliepka začne sedieť na vajciach, preruší znášku na celé obdobie kvokania a vyvedie mláďatá. Kvokanie sliepok teda znižuje znášku (tabuľka).
Kvokavosť, t. j. inštinkt sedenia na vajciach je dedičná vlastnosť. Vďaka selekcii zameranej na obmedzenie kvokania sa skrátilo obdobie kvokania a ich počet v roku.
Celý článok prof. Martina Halaja z SPU Nitra je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 15.