Približne 98 percent z ciel, ktoré platia vývozcovia ukrajinských tovarov na hraniciach s EÚ, bude odstránených. Vo štvrtok (20.3.) o tom rozhodol Výbor Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod. Jednostranné opatrenie navrhnuté Európskou komisiou (EK) by prinieslo ukrajinskej ekonomike 487 miliónov eur ročne.
"Európsky parlament a ďalšie inštitúcie EÚ by nemali strácať čas na presadenie tohto zákona vzhľadom na naliehavosť situácie na Ukrajine. Nová ukrajinská vláda potrebuje silnú a okamžitú pomoc EÚ, aby mohla čeliť vonkajším tlakom a prekonať súčasné hospodárske a finančné ťažkosti," povedal poľský europoslanec Pawel Zalewski, ktorý je spravodajcom v tejto záležitosti.
Členovia gesčného výboru pre obchod podporili jeho návrh 22 hlasmi za, dvaja poslanci boli proti a jeden sa zdržal.
Jednostranné odbúranie ciel neznamená, že rovnako bude postupovať aj Ukrajina. Kyjev nemusí zrušiť colné poplatky na tovary z krajín EÚ, ale ukrajinská vláda bola požiadaná, aby existujúce clá z dovozu nezvyšovala.
Dovoz tovarov z Ukrajiny do EÚ bude musieť byť v súlade s pravidlami EÚ o označovaní pôvodu a ukrajinské orgány musia zabezpečiť, aby sa cez Ukrajinu do únie nedostali výrobky z tretích krajín, "zamaskované" za ukrajinské výrobky.
Návrh obsahuje aj "bezpečnostnú doložku". Tá oprávňuje EÚ na obnovenie ciel v prípade dovozu tovarov z Ukrajiny, ktoré môžu zaplaviť európsky trh v objemoch spôsobujúcich vážne ťažkosti producentom konkrétnych tovarov v EÚ.
Zrušenie ciel bude platiť odo dňa ich schválenia do 1. novembra 2014 alebo do nadobudnutia platnosti asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou, vrátane prehĺbenej a komplexnej obchodnej dohody.
O návrhu EK budú na budúci týždeň rokovať aj ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ a poslanci EP budú o ňom hlasovať na aprílovom plenárnom zasadnutí europarlamentu v Štrasburgu. Podľa zaužívaných legislatívnych procedúr, by dohoda o zrušení ciel mohla vstúpiť do platnosti v máji tohto roku. (tasr)