Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok vyzvali Európsku úniu (EÚ) a jej členské štáty, aby investovali viac do ochrany zdravia včiel, boja proti falšovaniu medu a podpory včelárov.
Poslanci sa zhodli v názore, že EÚ potrebuje efektívnu, rozsiahlu a dlhodobú stratégiu zameranú na zlepšenie zdravotného stavu včiel, znižovanie ich úmrtnosti a obnovu ich populácií. V rámci akčného plánu EP podporil programy šľachtenia, ktorých výsledkom budú druhy včiel odolné voči chorobám a inváznym druhom, zintenzívnenie výskumu zameraného na inovatívne liečivá pre včely, zákaz všetkých účinných látok v pesticídoch, pri ktorých boli preukázané negatívne účinky na zdravie včiel (neonikotinoidy), a zabezpečenie bezpečných alternatívnych výrobkov pre poľnohospodárov, ako aj včasné varovania o aplikácii postrekov plodín.
Europarlament v tejto súvislosti presadzuje zvýšenie rozpočtu EÚ pre národné programy v odvetví včelárstva o 50 percent a pre včelárov požaduje vytvorenie novej podpornej schémy v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020.
V záujme európskych včelárov EP žiada obmedziť dovoz falošného medu na územie EÚ, čomu má napomôcť harmonizácia kontrol na vonkajších hraniciach a na vnútornom trhu Únie, testovanie všetkého dovážaného medu a sprísnenie požiadaviek sledovateľnosti importovaných produktov. Text EP tiež navrhuje, aby sa med a včelie produkty považovali v procese rokovaní o dohodách o voľnom obchode za citlivé výrobky alebo aby boli z rokovaní o liberalizácii obchodu úplne vyňaté.
"Keďže 76 percent potravinovej výroby v Európe závisí od opeľovania, čiže včely sú nenahraditeľné pre našu potravinovú bezpečnosť, musíme urobiť maximum pre ich ochranu," uviedol spravodajca uznesenia, maďarský poslanec Norbert Erdős. Podľa jeho slov europarlament navrhol dobrú stratégiu na podporu prežitia včiel a včelárov a tiež plán transparentnejšieho informovania spotrebiteľov. Aktuálne a zavádzajúce označenie "Zmes medov z EÚ" a "Zmes medov mimo EÚ" by malo byť nahradené jasným označením krajín, z ktorých med pochádza, vrátane percentuálneho podielu rôznych medov, ktoré sú súčasťou finálneho produktu.
EP upozornil, že Európska únia je po Číne druhým najväčším producentom medu na svete, keď približne 600.000 včelárov vyprodukuje v EÚ každoročne okolo 250.000 ton medu. V roku 2016 prvé priečky v produkcii medu obsadili Rumunsko, Španielsko, Maďarsko, Nemecko, Taliansko a Grécko. Slovensko vyrobilo v roku 2015 takmer 4300 ton medu. Únia každoročne dováža asi 200.000 ton medu, hlavne z Číny, Ukrajiny, Argentíny a Mexika, pričom sa testovaním zistilo, že 20 % vzoriek odobratých na vonkajších hraniciach Únie nezodpovedalo štandardom EÚ.
(tasr)