Pre silnejúce dosahy klimatických zmien a rastúcu nestabilitu svetovej ekonomiky organizácia Fairtrade zvyšuje minimálnu cenu kávy. Informovala o tom platforma Fairtrade Česko a Slovensko.
Znamená to posilnenie ochrany drobných pestovateľov organizovaných vo fairtradových družstvách. Nová minimálna cena zvýši základnú výkupnú cenu o 19 % pri káve robusta a o 29 % pri káve arabica. Ide o prvé zvýšenie minimálnych výkupných cien fairtradovej kávy po 12 rokoch.
"Navzdory nedávnemu prudkému nárastu svetových cien kávy bojujú pestovatelia kávy s infláciou, prudko rastúcimi výrobnými nákladmi a, naopak, s poklesom úrody v dôsledku klimatických zmien. Mnohí pestovatelia kávy opúšťajú svoje farmy a hľadajú obživu inde. Mladí ľudia v komunitách, kde sa pestuje káva, dnes v jej pestovaní nevidia budúcnosť. Skutočnosť, že sa pestovatelia nemôžu pestovaním kávy uživiť, je pre toto odvetvie tragická a predstavuje riziko pre budúcnosť celosvetového kávového sektora," uviedla Monika Firl, manažérka pre kávu z Fairtrade International.
S novou minimálnou cenou ponúka podľa nej Fairtrade pestovateľom kávy a ich družstvám cenovú záchrannú sieť, ktorá lepšie zodpovedá súčasnej neistej dobe, a pritom im necháva otvorené dvere, aby si zarobili viac, keď sú trhové ceny vyššie než nastavená fairtradová minimálna cena.
Celosvetová sieť Fairtrade zahŕňa takmer 900.000 certifikovaných pestovateľov kávy vo viac než 650 pestovateľských organizáciách v 31 krajinách. Okrem podpory v podobe fairtradovej minimálnej ceny dostávajú certifikovaní fairtradoví pestovatelia aj fairtradový príplatok - dodatočné financie. Tie investujú do projektov zameraných na zlepšenie produktivity a kvality, adaptáciu na klimatickú zmenu, budovanie infraštruktúry a základných komunitných služieb, ktoré sami pestovatelia a ich organizácie označia za prioritné. Od roku 2017 získali organizácie fairtradových pestovateľov kávy príplatok vo výške viac než 400 miliónov eur.
Fairtrade Česko a Slovensko, z. s., je platformou organizácií občianskej spoločnosti, ktoré sa zaoberajú etikou obchodu, globálnym rozvojom, udržateľnou spotrebou, ochranou životného prostredia a ľudských práv.
(tasr)