Záujem verejnosti o pokrmy z hmyzu rastie. Európsky parlament a Rada odsúhlasili nariadenie, ktoré platí od začiatku tohto roku. V praxi znamená, že pred uvedením konkrétneho druhu hmyzu ako potraviny na trh musí byť najprv preukázaná jeho bezpečnosť.
Ako spracovávať jedlý hmyz a aké pravidlá musia splniť záujemcovia, ktorí ho chcú chovať, uvádza príručka Ministerstva zemědělství ČR (MZe ČR), nazvaná Zásady správnej poľnohospodárskej a výrobnej praxe produkcie hmyzu určeného pre ľudskú spotrebu. Záujemcovia sa z nej dozvedia, aké náležitosti a pravidlá musia splniť, aby mohli jedlý hmyz chovať alebo z neho vyrábať jedlo.
Vytvoriť všeobecný dokument platný pre všetky druhy je však veľmi ťažké, pretože ide o veľmi širokú skupinu druhov, spracovávaných v rôznych vývojových štádiách. Táto príručka by mala byť hlavne pomôckou pre vypracovanie interných materiálov v konkrétnych podmienkach každého podniku a mala by prispieť k dodržovaniu prijatých legislatívnych opatrení, štandardov a noriem.
Príručka sa vzťahuje na chovateľov a spracovateľov hmyzu, na potraviny alebo látky určené k pridaniu do potravín. Nevzťahuje sa na výrobcov potravín, ktorí používajú už spracovanú hmyziu surovinu ako zložku pri výrobe zmesných potravín a ani na chovateľov, ktorí chovajú hmyz pre vlastnú spotrebu.
Uvádzať na trh je možné iba druhy vo forme schválenej podľa nariadení EP a R (EU) 2015/2283. Sú to Tenebrio molitor (múčiar obyčajný, česky potemník moučný), Alphitobius diaperinus (potemník stajňový), Acheta domesticus (cvrček domáci), Grylodes sigillatus (cvrček krátkokrídly), Grylus assimilis (cvrček banánový). Hmyz chovaný na kŕmenie zvierat alebo na výrobu spracovanej živočíšnej bielkoviny nesmie byť použitý na ľudskú spotrebu.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 10.
neviem sa nijako dostať na ten clanok