Napriek tomu, že sa Európska únia (EÚ) a Británia dohodli na texte politickej deklarácie o budúcich vzťahoch po brexite, podmienky ich "rozvodu" stále nie sú úplne jasné, ako ani to, či bude mať hladký alebo chaotický priebeh.
Firmy na oboch stranách Lamanšského prielivu sa preto snažia pripraviť sa na akýkoľvek možný scenár. Britská spoločnosť Majestic Wine napríklad pracuje na tom, aby obyvatelia Spojeného kráľovstva neprišli po brexite o francúzske šampanské alebo obľúbené španielske vína z regiónu Rioja.
Predajca vína tento týždeň oznámil, že plánuje doviezť do Spojeného kráľovstva zásoby za 5 až 8 miliónov libier (5,64 - 9,03 milióna eur), aby zmiernil prípadné prerušenie dodávok po vystúpení krajiny z európskeho bloku.
Spoločnosť Majestic sa tak pripojila k ďalším britským podnikom z rôznych odvetví, od liekov až po potraviny, ktoré začali hromadiť zásoby tovarov v skladoch, keďže stále nie je isté, čo sa stane v marci 2019, keď Británia opustí EÚ.
Farmaceutické firmy si napríklad budujú zásoby základných liekov. A spoločnosť Premier Foods si na zoznam nevyhnutných zásob pridala aj obalové materiály, a tiež rôzne prísady a suroviny. Imperial Brands zase hromadí zásoby cigariet za 30 miliónov GBP.
"Predávame veľa francúzskych, španielskych a talianskych vín," uviedol finančný riaditeľ Majestic Wine James Crawford v telefonickom rozhovore. Či v tom bude pokračovať, závisí podľa neho od podmienok brexitu. Upozornil, že ak bude zrazu potrebné zaplatiť ďalších 5 libier navyše za fľašu vína z Európy, spotrebitelia budú "hlasovať nohami", teda hľadať najlacnejšiu ponuku.
Ďalším nepredvídaným dôsledkom brexitu môžu byť podľa niektorých expertov problémy s krízovými zásobami paliva. V rámci Európy ich totiž riadi Únia za celý blok, takže časť zásob Spojeného kráľovstva pre prípad núdze môže byť uskladnená aj v iných členských štátoch. Vzhľadom na neistotu ohľadom brexitu sa niektoré krajiny bloku zdráhajú obnoviť skladovacie dohody s Londýnom, upozornilo britské združenie ropného priemyslu.
(tasr)