Prečo to odložence znášajú podstatne lepšie? Možno je to i návod na riešenie v dnešnej chúlostivej situácii. Viac odložencov, alebo ku každému kmeňovému včelstvu jeden odloženec...
Návod ako ďalej, si slovenská včelárska prax musí hľadať sama, lebo aplikovaný včelársky výskum, ktorý by poskytol praxi silabus riešení, jednoducho nie je.
Pomôcť môžu len výsledky pozorovaní na širšej vzorke väčších počtov včelstiev a pozitíva odpozorované zo zahraničia. Zaujímavé výsledky prinášajú vyhodnotenie faktov a rukolapných výsledkov praxe z výroby odložencov roka 2019, kde porovnávacia vzorka pozostávala zo 180 odložencov zriadených začiatkom júna a vývojom situácie 300 - 350 kmeňových včelstiev tej istej včelnice.
Ešte hodnovernejšie by boli konfrontované výsledky viacerých včelníc rovnakej veľkosti, pri rovnakej metodike pozorovaní. Včelárstvo prežíva ťažké časy, preukázali to už výsledky praxe z roku 2018. A preto sa v tomto roku, hneď z jari, začalo s plnou usilovnosťou a pozornosťou, aby niečo podstatné neušlo pozornosti. Aby rok 2019 dopadol lepšie. A dopadol lepšie? Nie, ale pridal ďalšie vzácne skúsenosti...
Hneď od prvých jarných preletov sa vo včelstvách vykonávalo všetko, čo sa v zime naplánovalo a čo by včelstvám malo pomôcť, aby koncoletné kolapsy a oslabenie nevyleteli do takej výšky ako v roku 2018. Popri zvýšenej starostlivosti, spojenej s oveľa vyššou prácnosťou sa pri kŕmení včelstiev vo zvýšenej miere použili cesnak, kyselina citrónová, humínové kyseliny, bylinné výťažky a čaje na vylepšenie črevnej flóry poškodenej chémiou, či ochudobnenej zníženou pestrosťou peľovej vrstvy.
Viac sa dočítate v článku Ing. Tibora JÓKAYA v odbornom týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 50.