Prijatím európskej modernizačnej smernice v apríli 2019 odzvonilo dvojakej kvalite potravín, ktorá je definovaná ako klamlivá obchodná praktika. Povedala to v stredu ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) s tým, že krajina ako SR dokáže v Európskej únii (EÚ) ovplyvniť veľké veci.
"Sú dva roky na to, aby sme smernicu o potravinových a nepotravinových produktoch transponovali a vyhodnotili," povedala ministerka s tým, že členské krajiny testujú na základe celoeurópskej metodiky vyše 70 produktov. K jej implementácii do legislatívy uviedla, že sa to udeje novelou zákona o neprimeraných obchodných podmienkach v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR.
Zdôraznila, že prijatie smernice je víťazstvom spotrebiteľov zo strednej a východnej Európy a podľa dokumentu je možné udeliť sankcie až do 4 % z obratu. V súvislosti s tým, že smernica povoľuje výnimky, povedala, že každá výnimka musí byť označená na obale. Výnimku dostanú produkty, ktorých rozdiely v zložení vychádzajú z predpisov krajín. "Rakúsko chcelo dvojakú kvalitu zo smernice stiahnuť," pripomenula šéfka agrorezortu postoj Viedne počas rakúskeho predsedníctva k tejto téme.
Za vážny problém považuje správanie sa distribútorov nadnárodných výrobcov potravín, ktorí nedovoľujú ich cezhraničný nákup. "Vyzývam preto podnikateľov v hotelierstve či reštauráciách, aby v súlade s novým zákonom o neprimeraných obchodných podmienkach v obchode s potravinami podávali podnety, aj anonymné, na výrobcov, predajcov, keď im odmietnu predať kvalitnejší výrobok," povedala šéfka agrorezortu.
EÚ čelí aj útokom na kvalitu a bezpečnosť potravín zvonka. "Nechceme, aby sa k nám dovážali potraviny nižších štandardov, alebo dokonca produkty, ktoré ohrozujú naše zdravie," konštatovala. Ako príklady uviedla import pokazeného brazílskeho mäsa či karcinogénne oleje z Ukrajiny. Problémom pre európskych potravinárov je neštandardne lacný cukor z Indie, ktorý je pestovaný v neekologických podmienkach.
"Iniciatíva Slovenska a SNS dokázala zastaviť dvojakú kvalitu potravín a presadiť zákaz nekalých obchodných praktík," konštatovala ministerka Matečná a zároveň vyzvala občanov na aktívnu účasť na blížiacich sa voľbách do europarlamentu a aby volili tých, ktorí skutočne bojujú za slovenského spotrebiteľa.
(tasr)