28.03.2014 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geneticky modifikovaný med si razí cestu na trh

Výbor EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín minulý týždeň v stredu tesnou väčšinou schválil správu britskej poslankyne Julie Girling zo Skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorá uznáva peľ za prirodzenú zložku medu a nie jeho prísadu. Geneticky modifikovaný peľ bude na obaloch označený iba ak presiahne 0,9 percenta z celkového objemu medu.

Nové pravidlá o mede, ktoré už boli neformálne dohodnuté aj s Radou EÚ, podporila tesná väčšina: 28 poslancov hlasovalo za, 25 proti a dvaja sa zdržali.

„Debata o tom, či je peľ zložka alebo prísada, vznikla v dôsledku rozdielnych dopadov pri označovaní oboch možností. Ak budeme peľ naďalej považovať za prirodzenú zložku, med s akýkoľvek obsahom geneticky modifikovaného peľu označenie niesť nebude. Je to preto, že podľa nariadenia o genetickej mutácii musí byť označený iba podiel vyšší ako 0,9 %. Vzhľadom na to, že peľ tvorí z medu iba 0,5 %, táto hranica nikdy prekročená nebude,“ vysvetlila Julie Girling.

Súčasná právna úprava jasne nedefinuje, či peľ v mede prísadou alebo jeho integrálnou súčasťou. Súdny dvor EÚ sa túto otázku pokúsil objasniť vo svojom rozhodnutí zo septembra 2011. Súd označil peľ ako prísadu medu a zaviazal tým výrobcov uvádzať ho v zozname ingrediencií na obale výrobku.

V pravidlách, ktoré teraz navrhuje Európska komisia a ktoré podporili aj poslanci EP, však už peľ figuruje ako prirodzená súčasť.

"Mrzí ma, že schválený kompromis je v rozpore so slobodnou voľbou spotrebiteľa, ktorý si neželá med s obsahom GM peľu. Spotrebiteľ má právo na tuto dôležitú informáciu, ktorú takto nezíska nakoľko med s obsahom GM peľu nebude označený", hovorí slovenský europoslanec a člen výboru Miroslav Mikolášik. 

Navyše sa podľa neho týmto opatrením posilňujú dovozcovia nekvalitného medu. "Som sklamaný výsledkom veľmi tesného hlasovania a zároveň som presvedčený, že v prípade GMO nemôžeme v žiadnom prípade ustupovať záujmom priemyslu. Zdravie musí byt vždy na prvom mieste", vyhlásil Mikolášik. 

Ilaria Pasarani z Európskej organizácie spotrebiteľov (BEUC) si myslí, že by v takýchto prípadoch mala byť zlatým pravidlom snaha o čo najväčšie informovanie spotrebiteľov.

„Neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal med uniknúť označovaniu GM potravín. Zrušenie tohto označenia by ohrozilo právo spotrebiteľov na výber medzi GM a prírodným medom,“ uviedla Pasarani. 

„Toto hlasovanie je v rozpore s princípmi smernce o mede, ktorá  urobila z označovania GMO povinnosť, v rozpore s rozhodnutím Európskeho súdneho dvora a aj s právom spotrebiteľov na informácie,“ vyhlásil hovorca BEUC. Zároveň dodal, že Európsky parlament by mal budúci mesiac uprednostniť práva spotrebiteľov pred záujmami importérov medu.

Plenárne zasadnutie EP bude o navrhovanom texte rokovať 14.-17. apríla v Štrasburgu. (EurActiv)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down