26.03.2021 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Heslo V jednote je sila - nie je prázdna fráza

Som presvedčený, že by som mal začať príspevok, ktorého úlohou je stručná charakteristika situácie v chove oviec akýmkoľvek príslovím, porekadlom, ľudovou múdrosťou, ktorá je zameraná práve na tradičné odvetvie slovenského poľnohospodárstva - chov oviec.

Takýchto ustálených slovných spojení, ktoré čerpajú zo skúseností generácií chovateľov oviec je určite obrovské množstvo. Vznikali na základe stáročných skúseností zo života ľudí, ktorí žili z poľnohospodárstva. Ich skúsenosti vznikli na základe životných potrieb, ktoré sa snažili pokryť práve vďaka poľnohospodárstvu. Oni sa nevenovali poľnohospodárstvu ako zdroju na pokrytie ostatných životných potrieb, ale poľnohospodárstvo pre nich znamenalo jediný zdroj obživy. Tak aj vznikali rôzne tieto slovné spojenia, ktorých poznanie bolo pre život nevyhnutné.

V nadpise som zvolil ako heslo staré známe slovné spojenie: „V jednote je sila!“ Práve tieto slová, sa dostávajú do popredia pri problémoch, s ktorými sa pasuje dnešný chov oviec na Slovensku.

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku - družstvo (ZCHOK) už dlhšiu dobu jednotne prezentuje štyri hlavné ciele, ktorých naplnenie by malo znamenať záchranu chovu oviec na Slovensku.
Na zamyslenie je slovo „záchrana“, ktoré v spojitosti s chovom oviec, žiaľ, používame posledné roky veľmi často. O opodstatnenosti tohto slova hovoria nasledovné čísla - počet oviec v roku 2015 - 397 128, počet oviec v roku 2020 - 322 907. Práve tie svedčia o obrovských problémoch, s ktorými sa chov oviec posledné roky borí.

Z tohto dôvodu sme všetky naše aktivity sústredili na stanovenie hlavných cieľov, ktorých uskutočnenie by zvrátilo tento mimoriadne nepriaznivý stav. V rámci pracovných stretnutí so zástupcami Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorých sme absolvovali desiatky, sme sa snažili veľmi stručne odprezentovať problémy v oblasti chovu oviec, a ako to už je v našom prípade typické, neostali sme len pri prezentácii problémov. Pri poukázaní na každý problém sme zároveň prezentovali aj jeho riešenie.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Slavomíra Reľovského, riaditeľa ZCHOK - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 13.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down