04.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnitie plodov jabĺk a hrušiek...

Pôvodcom hnitia jabĺk, hrušiek či ďalších druhov jadrového ovocia je okrem iných škodlivých organizmov aj huba Monilia fructigena. Vyskytuje sa vo všetkých oblastiach pestovania. Najčastejšie postihuje dozrievajúce alebo zrelé ovocie, iba výnimočne sa môže vyskytnúť na plodoch na začiatku ich rastu, prípadne počas kvitnutia.

Choroba sa spočiatku prejavuje okrúhlymi hnedými hnilobami dužiny, ktoré vždy začínajú od povrchu plodu. Napadnutá dužina len mierne mäkne. Po niekoľkých dňoch sa začnú na povrchu plodu vytvárať koncentricky zostavené, béžovo sfarbené vankúšiky, v ktorých vzniká veľké množstvo výtrusov, ktoré roznáša vietor na veľké vzdialenosti, čím dochádza k rozširovaniu choroby. Len veľmi výnimočne dochádza k infekcii kvetov a letorastov, ktoré rýchlo hnednú a odumierajú, pričom sa na ich povrchu takisto vytvárajú vankúšiky výtrusov. Podmienkou infekcie ovocia sú vždy mechanické rany, ktoré vznikajú v šupke plodov ako následok činnosti škodcov (najčastejšie obaľovačov) alebo poškodenia ľadovcom, prípadne inými vplyvmi, napr. vysokými zrážkami, ktoré nasledujú po dlhšom suchšom období, alebo nesprávnou závlahou. Cez nepoškodenú šupku choroba neprenikne.

Huba prezimuje ako podhubie v napadnutých plodoch, pokiaľ zostanú visieť na stromoch. Na jar vzniknú na povrchu týchto plodov nové výtrusy, ktorými sa nákaza šíri ďalej. Často sa stáva, že infekcia nastane až tesne pred zberom alebo počas zberu. Zo začiatku sú príznaky nenápadné a môžu ujsť pozornosti pri triedení ovocia pred uskladnením. No podhubie sa v uskladnených plodoch rozrastá, čo napokon spôsobí hnedú alebo čiernu hnilobu, ktorá zvyčajne zničí celý plod. V takomto prípade sa vankúšiky huby na povrchu plodov netvoria. Druhotné šírenie moníliovej hniloby v skladoch býva zriedkavé, pričom nákaza sa šíri dotykom zdravých plodov s poškodenými.

Účinná ochrana

Základným predpokladom účinnej ochrany je zabránenie mechanickému poškodeniu plodov. Z toho dôvodu má opodstatnenie ochrana proti obaľovačom. Významným opatrením je odstránenie všetkých poškodených plodov po zbere na jeseň, čím sa obmedzí jarná infekcia. Dôležité je odstraňovanie všetkých poškodených či nahnitých plodov počas vegetácie. Pozberané ovocie je najlepšie spáliť alebo aspoň skompostovať. Nepriamym opatrením je primeraný rez a optimálna výživa, ktoré podmieňujú dobrú kondíciu stromov a vytvárajú lepšie predpoklady odolnosti proti chorobám.
Priama chemická ochrana sa zvyčajne nerobí, ale sú k dispozícii prípravky na ochranu rastlín aj s účinkom proti monilióze jadrovín alebo skladovým chorobám, ktorými sú Badge WG, Coprantol Duo (oba s účinnými látkami hydroxid meďnatý + oxychlorid medi), Geoxe 50 EG (fludioxonil) a Luna Experience (fluopyram + tebuconazole), ktoré sa aplikujú počas vegetácie, a ďalej Switch 62,5 WG a Cyproflud 62,5 WG (oba s účinnými látkami cyprodinil + fludioxonil), ktoré sa môžu aplikovať aj v neskoršom štádiu, najneskôr 3 dni pred zberom. Uvedené prípravky nie sú dostupné v malospotrebiteľskom balení.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down