17.09.2024 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrčiarka gaštanová napáda gaštany...

Hrčiarka gaštanová (Dryocosmus kuriphilus) patrí do triedy hmyz. Celosvetovo je považovaná za najvážnejšieho škodcu gaštana, ktorý pochádza z Číny. Významnou hostiteľskou rastlinou je gaštan jedlý, ale aj ďalší zástupcovia rodu Castanea. Samotné poškodenie týmto škodcom dokáže viditeľne znížiť úrodu plodov gaštana až o 50 -70 %.

Charakteristickým príznakom napadnutia hrčiarkou je vytváranie hrčí s priemerom 5 - 20 mm na mladých výhonkoch hostiteľskej rastliny, ktoré sú veľmi nápadné. Ich tvorbu môžeme pozorovať od polovice apríla. Hrče môžu byť jedno- alebo viackomorové. Sfarbené sú do zelena alebo ružova. Často obsahujú aj časti vyvíjajúcich sa listov, stoniek či stopiek. Následne po vyletení dospelých jedincov hrče uschnú, stávajú sa drevnatými a ostanú na hostiteľskej rastline pripevnené až do 2 rokov. Vajíčka a larvy prvého vývinového štádia sú ukryté vo vnútri púčikov. Nedokážu byť vizuálnou prehliadkou zistené (len mikroskopicky). Pri silne napadnutých hostiteľských rastlinách dochádza k postupnému žltnutiu, rednutiu koruny, oslabeniu rastu až k následnému odumretiu hostiteľskej rastliny.

Priebeh reprodukcie sa uskutočňuje partenogeneticky, čiže z neoplodneného vajíčka. Dospelé jedince vylietajú od konca mája do konca júla. Samozrejme, ovplyvňuje to napr. odroda gaštana alebo lokalita (nadmorská výška). Pri tomto druhu škodcu sa vyliahnu iba samičky. Samička kladie biele oválne vajíčka do vnútra púčika v zhlukoch po 3 - 5 a dokáže naklásť až 300 vajíčok. Dĺžka života dospelej samičky je veľmi krátka, asi 2 - 10 dní. Telo samičky je typicky čierno sfarbené. Významnú časť života strávi vŕtaním výletového tunela z hrče. Vajíčka sa liahnu o 30 - 40 dní. Larvy škodcu žerú vo vnútri hrčí asi 20 - 30 dní pred zakuklením. Dospelá larva je 2,5 mm dlhá; kuklenie sa vyskytuje od polovice mája do polovice júla. Kukla má dĺžku 2,5 mm a čierne alebo tmavohnedé sfarbenie. Prezimovať dokážu larvy, ale ich vývoj počas obdobia jesene je veľmi pomalý. Škodca má jednu generáciu za rok.

V rámci chemickej ochrany nie sú autorizované žiadne chemické prípravky na ochranu rastlín proti hrčiarke gaštanovej. V rámci preventívnych opatrení sa odporúča likvidácia napadnutých výhonkov či konárov, najlepšie spálením. Za perspektívne sa považuje aj pestovanie rezistentných odrôd gaštana. Za efektívne sa považuje využitie prirodzených nepriateľov škodcu, ako sú napr. parazitoidy Torymus sinensis a Torymus beneficus.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down