V súčasnosti je ťažké odhadovať, v akom rozsahu využijú pestovatelia v SR pomoc Bruselu. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec v reakcii na rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá dnes oznámila mimoriadne opatrenia v prospech európskych pestovateľov ovocia a zeleniny, ktoré podliehajú rýchlej skaze. EK na to vyčlení 125 miliónov eur.
"V tejto chvíli nepoznáme konkrétny mechanizmus rozdelenia mimoriadnych kompenzácií pre pestovateľov ovocia a zeleniny v členských krajinách EÚ, ani pravidlá pre ich čerpanie," poznamenal.
Z doteraz známych informácií nie je podľa Nemca celkom zrejmé, či sa nová forma pomoci bude týkať iba priamych exportérov vymedzených komodít, ktorí v dôsledku embarga stratili ruský trh, alebo budú odškodňované aj druhotné postihy v podobe obmedzenia exportných možností do iných teritórií, prípadne aj sťaženia odbytu na vnútornom trhu a následného poklesu cien.
"V prípade Slovenska sú oveľa väčším rizikom práve druhotné postihy, na ktoré Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora upozorňovala už v čase, keď Rusko oznámilo zastavenie dovozu vybraných druhov potravín z EÚ," zdôraznil.
Cenový pokles sa podľa neho najrýchlejšie prejavil v ovocinárskom sektore, kde pestovatelia jabĺk už pomerne rýchlo po oznámení ruských opatrení avizovali približne 40-% zníženie realizačných cien svojej produkcie. "Zatiaľ čo pred zavedením embarga predávali kilogram jabĺk približne po 40 eurocentov, krátko po jeho uplatnení to bolo už len po 24 až 26 eurocentov," upozornil Nemec.
Podobný vývoj môže podľa jeho slov nastať aj v prípade ostatných komodít, na ktoré sa vzťahujú nové kompenzačné opatrenia EÚ. "Až nasledujúce dni a týždne ukážu, aký bude reálny cenový vývoj jednotlivých druhov ovocia a zeleniny a či bude z pohľadu poľnohospodárov natoľko dramatický, že budú nútení využiť kompenzácie a napríklad stiahnuť svoju produkciu alebo jej časť z trhu. Pokiaľ im však jej výška nepomôže pokryť výrobné náklady, ocitnú sa v existenčnom ohrození, čo v dôsledku slabšieho kapitálového vybavenia a väčšej citlivosti na akékoľvek trhové výkyvy budú obzvlášť ťažko znášať práve slovenskí producenti," zdôraznil.
Hoci EK o zavedení nových mimoriadnych kompenzačných opatrení informovala verejnosť už dnes, presnejšie pravidlá by podľa informácií SPPK mali uzrieť svetlo sveta až koncom tohto týždňa, keď bude zasadať expertná skupina.
Z pohľadu slovenských poľnohospodárov bude kľúčový rozsah odškodnenia i výška poskytnutej pomoci, čo v konečnom dôsledku rozhodne o tom, v akej miere tieto opatrenia využijú. Aj preto podľa SPPK naďalej nemožno vylúčiť, že časť Ruskom neodobratého tovaru skončí na slovenskom trhu a skomplikuje odbyt domácej produkcie. Zber nezrelých plodín spolu s inými formami stiahnutia časti produkcie z trhu síce môže prispieť k čiastočnému vyrovnaniu vzťahu medzi ponukou a dopytom v rámci EÚ, ale nemusí zabezpečiť aj jeho teritoriálnu a štrukturálnu vyváženosť.
"Aj preto SPPK opätovne vyzýva spotrebiteľov, aby pri nákupoch potravín prejavovali patriotizmus a neuprednostňovali zahraničné dovozy pred domácim tovarom. Takisto sa obracia na obchodníkov, aby neprerušili väzby s domácimi dodávateľmi a neprispeli k ich ďalšiemu vytláčaniu z trhu, na čo by v konečnom dôsledku doplatili najmä spotrebitelia. Tí by totiž v dôsledku likvidácie domácej výrobnej základne prišli nielen o zdroj tradičných, kvalitných a čerstvých potravín, ale neskôr by za jednotlivé výrobky museli platiť v obchode vyššie ceny ako v prípade, keď na ich vývoj vplýva existencia domácej výroby," dodal tlačový hovorca SPPK.
(tasr)