13.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je vaše stádo dojené vo welfare dojárni?

Dojární, ktoré spĺňajú požiadavky na welfare prevádzku a vybavenia je síce veľa, ale tiež je veľa tých, ktoré tieto požiadavky nespĺňajú, a to či už ide o nové alebo rekonštruované dojárne.

Žiaľ, ani úplne nová dojáreň nemusí spĺňať podmienky pre welfare. Preto pri projektovaní dojární, a to pre všetky typy a systémy by mali platiť zásady, ktoré nemožno obísť. Majú totiž všeobecnú platnosť. Hlavnou zásadou pre welfare dojárne musí byť to, aby v pohode boli nielen dojené kravy, ale i dojiči. Toto platí hlavne pre požiadavky na nešmykľavú podlahu, na jednoduchý a nenáročný prístup k vemenu, na ľahký vstup a výstup kravy do a z dojárne a podobne. Kravy by mali na dojace miesta vstupovať bez akéhokoľvek nátlaku alebo len so „symbolickým“ nátlakom, a to s motivačným „pocitom“, že budú čoskoro zbavené dráždivého pretlaku mlieka vo vemene. Preto nesmie byť vstupu dojníc na dojace miesto i nepatrne bránené nevhodnými bránkami, šmykľavou podlahou, nedostatočným osvetlením, pravouhlými či protismernými zatáčkami alebo vysokými schodíkmi (> 22 cm).

Schodíky v preháňacích, resp. naháňacích chodbách

Tie vytvárajú pre kravy určité prekážky. Platia tu určité pravidlá, ktoré musia rešpektovať i to, že do dojárne chodia i kravy krívajúce, staršie, vysokogravidné a iné. Tam, kde je možné vyhnúť sa schodíkom, je účelné voliť radšej inú možnosť. Pokiaľ je možný sklon podlahy v oboch smeroch <= 8 %, potom je vhodné sa obísť bez schodíkov.
Pokiaľ sa však zvolia schodíky, potom musia byť s výškou min. 12 cm, max. 22 cm! Pri vyšších schodíkoch (> 22 cm) je vysoká pravdepodobnosť toho, že kravy pri presune späť budú zo schodnice skákať, a to s veľkou možnosťou pádu, eventuálne „rozčesnutia“ či iného poranenia a ďalších úrazov. A to všetko nastane vtedy, pokiaľ je dĺžka schodnice menšia než šikmá dĺžka tela (160 - 190 cm). Krátke schodnice < 65 cm, presun zvierat výrazne spomaľujú, ale tiež znižujú istotu chôdze kráv, vzhľadom na ich obmedzené „stereovidenie“ na krátku vzdialenosť. S tým súvisí i kvalita podlahy chodieb. Najpomalšia chôdza, resp. najkratšia dĺžka kroku bola zaznamenaná pri zaroštovaných chodbách, najrýchlejší presun a najdlhšia dĺžka kroku bola na chodbách krytých pryžovou rohožou s „gombíkovým“ dezénom.

Viac sa možno dočítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11 – v Téme týždňa s názvom Technológie ustajnenia a dojenia HD.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down