Výskumom, vzdelávaním i poradenstvom v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie sa zaoberá Výskumno-vývojové, informačné a vzdelávacie centrum bioenergie (VVIaVCB), ktoré otvorili pred časom v Kapušanoch pri Prešove.
"VVIaVCB Kapušany vychádza zo zásad energetickej koncepcie pre znevýhodnené regióny, pričom je aplikované na podmienky východného Slovenska s orientáciou na silné stránky tejto oblasti, a to z hľadiska obnoviteľných zdrojov energie, miestnych surovín a dostatku pracovných síl so skúsenosťami v poľnohospodárstve," informoval TASR výskumný pracovník centra Ján Sarvaš.
V prešovskom regióne sa podľa jeho slov dajú budovať siete vykurovania na báze biomasy v malých mestách a obciach, čo by mohlo byť impulzom ich rozvoja. "Pri využívaní potenciálu biomasy dochádza zároveň k naštartovaniu poľnohospodárstva, ktoré vie následne produkovať aj kvalitné potraviny. Na základe toho môže byť na regionálnej úrovni trvalo udržateľné."
V areáli VVIaVCB funguje pre potreby výskumu, vývoja nových metodík, zhromažďovania poznatkov či následného vzdelávania, moderné laboratórium, v ktorom sa realizujú skúšky spaľovania a splyňovania biomasy. "Naša činnosť je v tejto súvislosti zameraná na detailné pochopenie biochemických procesov pri tvorbe bioplynu, kvapalných biopalív a možnosti ich ovplyvňovania," podotkol Sarvaš s tým, že potrebám výskumu slúži aj vysokovýkonná bioplynová stanica v areáli centra.
V Kapušanoch sa okrem iného zaoberajú aj výskumom rýchlorastúcich drevín a špeciálnych plodín pre potreby výroby tepla, elektriny či pohonných látok, akými sú napríklad ozdobnica čínska, topinambur, cirok či švédska vŕba. V areáli vyrábané pelety a brikety z dreva pilín či slamy, zasa podrobujú testovaniu počas ich spaľovania a to z pohľadu ich energetickej efektívnosti, množstva popola či obsahu škodlivín.
VVIaVCB spolupracuje pri výskume špeciálnych energetických plodín s Výskumným ústavom agroekológie v Michalovciach, poskytuje svoje poradenstvo školám, potenciálnym prevádzkovateľom alternatívnych energonosičov, obciam i neziskovým organizáciám. Je zároveň akýmsi "výstavným" centrom všetkých spôsobov využitia biomasy a obnoviteľných zdrojov energie.
Projekt z Kapušian, ktorý sa realizuje v spolupráci uvedeného centra, Ekonomickej univerzity v Bratislave a Technickej univerzity v Košiciach, podporila finančne Európska únia.
(tasr)