Negatívne prejavy správania dojníc môžu ovplyvňovať aj produkčné náklady na mlieko. Žiaľ, z vizít či auditov, ktoré sa v minulom období konali na vyše 25 moderných farmách s úžitkovosťou kráv od 7,5- až 11,2-tisíc kg mlieka pri oboch hlavných plemenách chovaných v ČR, jednoznačne vyplynulo, že na každej z týchto fariem sa našli často neospravedlniteľné prehrešky proti pravidlám správnej chovateľskej praxe, a to v dôsledku porušenia osvedčených či odporúčaných pracovných rutín.
Problematiku týkajúcu sa dôležitého technologického okruhu dojenia nemožno vzťahovať iba na priestor dojárne. Dojenie totiž začína už začiatkom presunu dojníc do čakárne, ďalej do dojárne a späť do vlastnej maštale či vyhradených kotercov.
Zásady a odporúčania pri dojení
A. Časový úsek – presun dojníc
- V čase presunu kráv sa veľmi často stretávame s nadmerným ruchom v stajni v úzkych uličkách. Dojnice by sa však mali presunovať do čakárne a priestoru dojárne voľnou chôdzou (nie násilným naháňaním) a nie v nadmernom zhustení skupiny. Pri presunoch je nutné eliminovať akýkoľvek krik, bitie či dokonca elektrické poháňače. Krava je dostatočne inteligentný tvor na to, aby mohla bezproblémovo komunikovať s ošetrovateľom (inteligentným), a to bez akýchkoľvek hlasných a bolestivých stimulov.
- Pri presune zvierat je nutné pozorovať pohyb kráv. Naháňacia cesta, resp. chodba do dojárne by mala byť dostatočne široká, aby dochádzalo k minimálnemu obmedzovaniu pohybu dojníc. Nemali by mať pocit stiesnenosti, a to ani pri rýchlom tempe chôdze „krava za kravou“. Tým sa len zdôrazňuje, že tým najlepším riešením nie sú naháňacie chodby so šírkou pre jednu kravu, pretože to už je stiesnený priestor.
- Je nutné odstrániť ostré zatáčanie chodieb. Cesty do dojárne by mali byť zásadne priame alebo mierne zakrivené. Akákoľvek hrana, múrik či hradenie v zákrute cesty je príčinou častých a niekedy dokonca aj nebezpečných poranení. Žiaľ, zaznamenali sme farmy, kde krava na jednej ceste do dojárne mení osemkrát smer pohybu.
Viac sa dočítate v príspevku doc. Ing. OLDŘICHA DOLEŽALA, DrSc. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.