Práce v záhrade sú vzájomne prepojené, preto je ťažké určiť, kedy začína a kedy končí rok v záhrade. Niekto považuje za začiatok od jesennej prípravy pôdy, iný zase od nástupu jarných prác. Keďže kalendárny rok začína januárom, prejdeme si, čo môžeme robiť v tomto mesiaci.
Záhrada v januári býva väčšinou pokrytá snehom, počasie je sychravé a mrazivé. Záhradkári využívajú tento čas na vzdelávanie a plánovanie využitia pestovateľských plôch. Je vhodné urobiť si inventúru potrebných pomôcok, venovať sa čisteniu a oprave náradia. Skontrolujeme aj zásoby osív, hnojív a prípravkov na ochranu rastlín. Nezabúdajme na pivnicu, kde ešte môžeme skladovať staré zásoby zeleninových a ovocných druhov. Robíme prebierku uchovávaných produktov, pričom treba odstraňovať poškodené, plesnivé a nahnité kusy. V zeleninovej záhrade môžeme zbierať kel kučeravý, petržlenovú vňať, prípadne cibuľu zimnú. Dbáme o to, aby prezimujúci pór, špenát alebo čierny koreň boli prikryté čečinou, lístím, slamou alebo snehom. Jesenné výsevy zimného šalátu, petržlenu, cibule a iných druhov sú často poškodzované hlodavcami. Posúdime, aké sú škody a či treba proti nim zakročiť.
V rýchliarňach sa chystáme pestovať alebo už aj pestujeme šalát hlávkový, kaleráb, reďkovku, cibuľu, karfiol, kel hlávkový, uhorky šalátové, rajčiaky a papriku. Reďkovka a cibuľa nevyžadujú predpestovanie priesad, lebo sa pestujú z priamej sejby. Predpestovanie priesad v chránených zariadeniach sa uskutočňuje pre jarné rýchlenie väčšinou od decembra. Vtedy je potrebné zabezpečiť dostatočné teplo kúrením, prípadne aj svetlo prisvetľovaním. Najstaršie kryté priestory na pestovanie rastlín sú pareniská. Väčšinou slúžia na pestovanie priesad, ale aj na množenie okrasných drevín, pestovanie zeleniny a prezimovanie sadzačiek. Pareniská sú stabilné alebo mobilné. Podľa teploty v priestore pre pestovanie rozoznávame pareniská teplé, poloteplé a studené.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 1. v článku od prof. Ing. MAGDALÉNY VALŠÍKOVEJ, PhD. z FZKI - SPU Nitra.