17.10.2024 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikácia ošípaných v Európskej únii

Systémy klasifikácie jatočne upravených tiel ošípaných boli vyvinuté na to, aby regulovali trh na spoločnom základe a zaistili, že chovatelia dostanú spravodlivé platby.

Klasifikácia nie je vždy a všade povinná, ale je celosvetovo uznávaným kritériom pre stanovenie tržnej hodnoty. Všeobecne je založená na charakteristikách jatočne upravených tiel ošípaných, hodnotených na porážkovej linke pred schladením. Okrem spravodlivých platieb môžu byť výsledky klasifikácie použité na hodnotenie kŕmnych postupov a šľachtiteľských programov, alebo na podporu rozhodovania o správe zásob, marketingu a spracovania.

Obsah chudého mäsa

Najdôležitejším atribútom pre klasifikáciu jatočne upravených tiel ošípaných je obsah chudého mäsa (CHM). Tento atribút je definovaný ako podiel chudého mäsa v jatočne upravenom tele a je stanovený pomocou referenčnej metódy, ktorá špecifikuje úpravu a pitvu jatočne upraveného tela. Pôvodne sa obsah CHM odhadoval tak, že sa od jatočne upraveného tela oddelili nožom rôzne tkanivá (svaly, tuk, koža a kosti - presnosť zodpovedajúca schopnosti personálu pitvať nožom).

Vzhľadom na to, že ručná pitva je ťažkopádny a subjektívny postup, boli navrhnuté a vyvinuté alternatívne metódy, ktoré disekciu nahradia, ako sú výpočtová tomografia (CT), röntgenové technológie, zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ultrazvuk a analýza obrazu videa. Na trhu je k dispozícii mnoho typov zariadení na meranie znakov jatočne upravených tiel.

SEUROP

Na celom svete boli vyvinuté rôzne systémy klasifikácie, ktoré využívajú rôzne prístupy a referenčné metódy a rôzne definície na popis obsahu CHM v jatočne upravených telách. V EÚ je klasifikácia založená na úzkom vzťahu medzi obsahom chudého mäsa a množstvom podkožného tuku (vo väčšine prípadov hĺbkou) a niekedy i svalov, meranom na konkrétnych anatomických miestach na jatočne upravenom tele.

Nariadenie Rady EÚ (1984) zaviedlo systém pre klasifikáciu, identifikáciu a prezentáciu jatočne upravených tiel ošípaných, známy tiež ako stupnica SEUROP Union. Základom tohto systému je odhad obsahu CHM „oddeliteľného nožom“ a je vyjadrený v percentách z jatočne upraveného tela. Stupnica SEUROP je založená na objektívnych meraniach vlastností jatočne upraveného tela pomocou rôznych zariadení, ktoré boli predtým kalibrované na predikciu obsahu CHM. Každé písmeno predstavuje triedu pokrývajúcu rozsah 5 % obsahu CHM, pričom písmeno S označuje jatočne upravené telá s obsahom chudého mäsa nad 60 % a písmeno P pod 40 %.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. JAROSLAVA SMITALA, Ph.D. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down