Vo všeobecnosti sa hovorí, že hovädzí dobytok a hlavne kravy zapríčiňujú globálne otepľovanie planéty. Všetci, čo toto tvrdia, hovoria iba polovičnú pravdu. Je faktom, že dobytok produkuje skleníkové plyny ako oxid uhličitý (CO2) a metán (CH4). Tieto plyny sú však súčasťou dôležitého prírodného biologického cyklu známeho ako biogénny uhlíkový cyklus, udržujúci uhlíkovú rovnováhu v prírode.
Biogénny uhlíkový cyklus začína schopnosťou rastlín izolovať uhlík v svojich bunkách pri výstavbe tela. Rastliny majú výnimočnú schopnosť pri slnečnom žiarení využívať oxid uhličitý z atmosféry na tvorbu plodov, listov koreňov a stoniek. Pri tomto procese sa uhlík z CO2 využije na stavbu tela rastlín a kyslík sa uvoľní do atmosféry. Je to dobre známy proces fotosyntézy, pri ktorom sa z jednoduchého uhlíka tvoria zložité uhlíkové reťazce uhľohydrátov, ktoré tvoria celulózu. Celulóza sa nachádza vo všetkých poľnohospodárskych, ale aj nepoľnohospodárskych rastlinách, obzvlášť vysoký obsah celulózy je v trávnych porastoch a drevinách.
Celulóza je pre človeka nestráviteľná. Dokážu ju tráviť prežúvavce vo svojom zložitom tráviacom trakte. To znamená, že dobytok dokáže využívať celulózu a recyklovať uhlík, ktorý obsahuje. Prostredníctvom enterickej fermentácie dokáže premieňať celulózu a využiť ju na záchov, rast, produkciu mlieka a mäsa. Pri enterickej fermentácii dobytok produkuje metán (CH4), prostredníctvom ktorého sa uhlík dostáva znovu do atmosféry. Počas prirodzeného kolobehu uhlíka sa metán, po 12 rokoch v atmosfére, oxidáciou mení na CO2, čím sa uzatvára biogénny uhlíkový cyklus. Oxid uhličitý vchádza znovu do kolobehu uhlíka asimiláciou rastlinami na celulózu, ktorú dobytok znovu skonzumuje.
Z uvedeného vyplýva, že prežúvavce, pre ktoré sú objemové krmivá základom v kŕmnej dávke, sa po 12 rokoch stávajú uhlíkovo neutrálne a nepridávajú do atmosféry uhlík. To znamená, že cykly uhlíka medzi rastlinami, zvieratami a atmosférou, sú v krátkom časovom období, zvyčajne v rozmedzí niekoľkých rokov uzatvorené.
Celý článok Ing. VOJTECHA BRESTENSKÉHO, CSc. a kol. z NPPC - VÚŽV Nitra - nájdete v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 45.