06.12.2013 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komisia očakáva nárast nákupu mlieka

Celková produkcia mlieka v EÚ by mala podľa Európskej komisie (EK) v tomto roku klesnúť na 151,8 mil. ton. Komisia ďalej predpokladá, že v roku 2013 by sa mal zvýšiť celkový nákup mlieka v mliekarňach na 139,9 mil. ton.

„V prvých mesiacoch tohto roka pôsobili negatívne na produkciu mlieka v EÚ veľmi nepriaznivé poveternostné podmienky, ako aj vysoké ceny krmív,“ uviedla Komisia. To viedlo k tomu, že produkcia mlieka v EÚ nestúpne, a to napriek zvýšeniu kvóty o 1% v kvótovom roku 2013/2014. Komisia predpokladá, že dodávky mlieka do mliekarní budú v roku 2014 naďalej výrazne rásť, priemerne asi o 1,5 %, s nadpriemernou mierou rastu najmä v štátoch EÚ-15.

Predpokladá sa tiež, že vyššia produkcia obilnín bude mať za následok pokles nákladov na kŕmenie. Komisia vychádzala aj z predpokladu, že v USA sa zotaví produkcia mlieka a výhľad pre nadchádzajúcu sezónu v Oceánii sa odhaduje ako dobrý. Zároveň vychádza z toho, že dopyt po mlieku na svetovom trhu je na vysokej úrovni.

Nárast produkcie mlieka v EÚ sa pre kvótový rok 2013/2014 odhaduje asi na 1,5 %, čo by bol vyšší rast ako zvýšenie kvóty o 1%. V období 2014/2015 sa už kvóty nebudú zvyšovať. Avšak niektoré krajiny - napríklad Írsko, Belgicko, Litva či Francúzsko - svoje kvóty nenaplnili, preto sa tam možno bude dať udržať ďalší rast produkcie mlieka. V roku 2014 by mal v Európskej únii nákup mlieka spracovateľmi dosiahnuť úroveň 154,4 mil. ton.

V roku 2012 stavy dojníc v štátoch bývalej EÚ-15 prvýkrát po štyroch rokoch stúpli o 1,8%, na 17,7 mil. zvierat. Niektoré členské štáty sa podľa informácií EK pripravujú na obdobie ukončenia kvót a rozširujú stáda dojníc. Sú to najmä Taliansko, Španielsko, Írsko, Veľká Británia, Holandsko a Luxembursko. V ostatných štátoch sa proces poklesu počtu dojníc spomalil.

Komisia odhaduje, že počet dojníc v štátoch bývalej EÚ-15 v tomto roku opäť klesne, asi o 0,3 percenta. V roku 2014 by sa mohol počet dojníc pri lepšom zásobovaní krmivami stabilizovať alebo mierne zvýšiť. V nových členských štátoch pokračuje reštrukturalizácia živočíšnej výroby a počet dojníc priemerne ročne klesá o 2%. V celej EÚ-28 by mal počet dojníc v roku 2014 dosiahnuť úroveň 28 mil. zvierat.

Spotreba čerstvých mliečnych produktov by mala v roku 2013 v EÚ pravdepodobne klesnúť o 0,5%. Viedli k tomu nižšie dodávky mlieka na začiatku roka 2013, ako aj veľmi studená tohtoročná jar, ktorá spôsobila, že dopyt po čerstvých výrobkoch, ale aj po zmrzlinách, klesol. Najviac však klesla spotreba konzumného mlieka a jogurtov, pričom spotreba smotany by mohla ďalej stúpať. Na rok 2014 je prognózovaný nárast spotreby mliečnych produktov v EÚ asi o 0,7%. Kvôli nižšej dostupnosti mliečneho tuku sa produkcia masla v EÚ v roku 2013 podľa odhadu zníži asi o 0,6%.

Napriek dynamickému svetovému dopytu a nárastu exportu o 12% počas prvých štyroch mesiacov roka 2013 sa predpokladá celkové zvýšenie exportu masla v tomto roku asi o 2 %. Na nižšiu disponibilnosť mliečnych tukov poukazujú aj nízke súkromné skladové zásoby masla. Odhaduje sa, že spotreba masla v EÚ bude v tomto roku na rovnakej úrovni ako v roku 2012. V roku 2014 by sa mohla produkcia aj spotreba masla v EÚ opäť zvýšiť. Produkcia sušeného plnotučného mlieka (SPM) sa v tomto roku aj napriek vysokým svetovým cenám zníži asi o 8,2%, lebo mliekarne pri nižšom množstve dostupnej suroviny uprednostňujú výrobu syrov alebo smotany. V budúcom roku sa ešte klesajúci trend pravdepodobne udrží, avšak v spomalenom tempe.

Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka bola produkcia sušeného odtučneného mlieka (SOM) asi o 4% nižšia ako v roku 2012. Na tento rok je preto prognózovaný pokles celkovej produkcie SOM v EÚ asi o 4,4%, pričom v roku 2014 sa opäť očakáva zotavenie výroby SOM. Export SOM z EÚ, ktorý bol do konca apríla 2013 veľmi nízky, by mohol v konečnom dôsledku medziročne klesnúť až o 20%. Konečné zásoby SOM v EÚ sa tak výrazne znížia.  (PPA – ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down