26.02.2021 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konzistentné zloženie krmiva a napájanie teliat

Nemeckú firmu Holm & Laue GmbH & Co. KG poznajú po celom svete najmä chovatelia dojníc. Zameriava sa na produkty pre teľatá, na rôzne spôsoby ich napájania a prípravy mledziva alebo mliečneho nápoja, využitie Milktaxi, pasterizáciu mlieka a zjednodušenie kŕmenia teliat.

Na digitálnom veľtrhu EuroTier získal jeden z jej produktov striebornú medailu v kategórii Inovácie roka. Ocenený Brix-TS je súčasťou systému CalfExpert, ktorý bude pravdepodobne spustený v roku 2022.
Brix-TS dokáže merať obsah sušiny v mlieku určenom teľatám i v automatoch (CalfExpert). Brix-TS je elektronický refraktometrický senzor, ktorý je integrovaný do zmiešavacej nádrže kŕmneho automatu „Calf Expert“, kde nepretržite meria a sleduje obsah sušiny v čerstvo namiešanom mlieku.
V prípade odchýlok systém automaticky upraví jej koncentráciu v podávači mlieka. Pokiaľ je použité natívne mlieko, dokáže zaistiť stálu koncentráciu sušiny pridaním sušeného mlieka, ak je to nutné. So senzorom Brix-TS uvádza spoločnosť Holm & Laue na trh technické riešenie, ktoré môže zaručiť nepretržite konzistentné zloženie krmiva pre teľatá.

Sušené a natívne mlieko
Odchov teliat je jednou z najcitlivejších oblastí chovu dojníc. Ukázalo sa, že kŕmne automaty sú neoceniteľné a zaisťujú dobré životné podmienky zvierat i jeho výživové potreby. V týchto automatoch sa bežne používa sušené mlieko, v menšej miere natívne mlieko, prípadne kombinácia oboch.
Kolísajúci obsah sušiny v nových šaržách sušeného mlieka vyžaduje neustálu kontrolu a úpravu základných nastavení automatov, aby sa dosiahla konzistentná koncentrácia sušeného mlieka a optimálna kvalita krmiva. V praxi je táto dôležitá aktivita občas vynechaná kvôli časovým obmedzeniam, pretože koncentrácia mliečnej náhradky musí byť po kalibrácii upravená ručne.
Existuje veľa výhrad k použitiu plnotučného mlieka pre kŕmenie teliat, a to: mlieko na kŕmenie je príliš nákladné, je ťažké transportovať a zahrievať plnotučné mlieko, musí byť uložené v chlade, jeho kvalita je často sporná, chýbajú dôležité zložky (železo a vitamíny).
Na druhej strane, sú mnohé výhody použitia plnotučného mlieka: má vysoký obsah veľmi stráviteľného kazeínu, príjem ad libidum je často jediný možný, plnotučné mlieko obsahuje mnoho probiotík a imunoglobulínov, nespeňažované mlieko je dostupné zdarma, po pasterizácii môže byť kŕmené bez obmedzenia a je dostupné na každej farme.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down