02.02.2018 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita a bezpečnosť slovenských potravín

O téme Kvalita a bezpečnosť potravín sme diskutovali v relácii TV Roľnícke noviny. Na naše otázky nám odpovedal prof. Ing. Jozef Golian, Dr., vedúci Katedry hygieny a bezpečnosti potravín na Fakulte biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre a tiež súdny znalec v odbore Potravinárstvo - skúmanie potravín.

rn rozhovor

Ktoré faktory majú najvýznamnejší vplyv na kvalitu a bezpečnosť potravín u nás a vo svete?
„Bezpečnosť potravín je komplex mnohých faktorov, ktoré závisia jednak od legislatívy, od vnútorných faktorov výrobcov potravín, ale aj od spotrebiteľa. Po vstupe do Európskej únie musí aj Slovenská republika akceptovať v podstate všetku legislatívu, a teda bezpečnosť potravín je prioritou i Slovenska. V ostatnom období sme každým rokom svedkami nejakých káuz. Treba povedať, že tie nevznikajú na našom území, ale väčšinou sú to kauzy, ktoré vznikli mimo SR. Aj napriek tomu je potrebné, aby bezpečnosť a kontrola potravín bola aj naďalej prioritou, pretože v poslednou roku sme sa opäť stretli s problematikou duálnej kvality potravín, ktorá takisto do určitej miery súvisí s bezpečnosťou potravín.
Za všetky tie kauzy, ktoré vznikli v predchádzajúcom období je predovšetkým to, že potraviny sa stali pomerne významnou biznis kategóriou a mnohí výrobcovia chcú takýmto spôsobom zarobiť nielen na úkor ekonomiky spotrebiteľa, ale aj jeho zdravia. Svedčia o tom napríklad kauzy s melanínom v Číne alebo metanolová kauza v Českej republike, ktorá mala na svedomí aj ľudské životy, a nebolo ich málo.
V súčasnom období v rámci spojenia kvality a bezpečnosti potravín sme svedkami toho, že aj naši výrobcovia nedodržiavajú receptúry, a čo je horšie, ide o receptúry výrobkov s chráneným zemepisným označením alebo s chráneným označením pôvodu, a to je dosť vážny problém aj pre spotrebiteľa, pretože ten takýchto výrobkov očakáva adekvátnu kvalitu. Verím preto, že orgány úradnej kontroly potravín budú takéto výrobky aj v ďalšom období prísnejšie kontrolovať a sankcionovať.
Čo sa týka problémov, ktoré vznikajú pri predaji potravín, treba uviesť, že je množstvo faktorov, ktoré či už objektívne alebo subjektívne spôsobujú to, že sa predávajú potraviny aj nekvalitné, menej kvalitné alebo po dátume spotreby, resp. po dátume minimálnej trvanlivosti. Toto je na riešení samotných obchodných reťazcov, pretože musia zabezpečiť jednak vnútornú kontrolu a jednak to, aby sa na ich pultoch takéto výrobky nenachádzali.“

Celý rozhovor je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 6, ako aj na webovej stránke www.rno.sk.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down