17.04.2025 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita siláží ďateliny lúčnej a jej miešaniek s trávami

Pestovanie viacročných krmovín na ornej pôde predstavuje efektívnu a udržateľnú metódu zabezpečenia kvalitného objemového krmiva pre hospodárske zvieratá.

Ďatelinoviny a ich miešanky s trávami, poskytujú krm s vysokým produkčným potenciálom. Využitie týchto krmovín na silážovanie umožňuje uchovávanie výživných látok počas celého roka, čím sa zabezpečuje stabilný prísun krmiva v období, keď je čerstvé krmivo nedostupné.

Výhodou pestovania ďatelinotrávnych miešaniek je široký sortiment odrôd tráv a ďatelinovín, čo ponúka možnosti na zostavenie rôznych typov porastov, rešpektujúcich rozdielnosť ekologických podmienok a systémov pestovania. Plánovaný spôsob využívania zakladanej ďatelinotrávnej miešanky je jedným z hlavných kritérií výberu druhov a odrôd tráv a ďatelinovín, ako aj ich podielu v skladbe miešanky. Z krmovinárskeho hľadiska poskytujú ďatelinotrávne miešanky krm s vyrovnanejším pomerom živín, ktorý je pre vyšší obsah vodorozpustných cukrov v trávach chutnejší a pre vyšší obsah dusíkatých látok biologicky hodnotnejší ako z čistého porastu tráv.

Úroda a obsah živín

Pestovanie monokultúr ďateliny lúčnej na silážovanie má vysoký potenciál v produkcii bielkovín, no vyžaduje starostlivý manažment, aby sa zabezpečila správna fermentácia a minimalizovali sa riziká spojené s nízkym obsahom cukrov.

Pri hodnotení porastov ďateliny lúčnej (ĎL) a porastov jej miešaniek s festuloliom (ĎTM) sa vyššími úrodami v priemere na kosbu vyznačovali porasty miešaniek (tabuľka 1). Celková produkcia sušiny v priemere na úžitkový rok predstavovala pri čistom poraste ďateliny lúčnej 9,2 t.ha-1 a pri miešanke 10,56 t.ha-1.

Z hľadiska konzervovania silážovaním predstavujú ďatelinoviny a ich miešanky objemové krmivá bielkovinového charakteru, ktoré sú veľmi ťažko silážovateľné. Ďatelinová zložka zabezpečuje v miešankách s trávami vyšší obsah dusíkatých látok (N-látok), ktorý však negatívne ovplyvňuje tvorbu kyseliny mliečnej a spomaľuje proces okyslenia fytomasy. Vyšší obsah N-látok vo fytomase pri zbere mali čisté porasty ďateliny lúčnej vo všetkých kosbách sledovaných úžitkových rokov. Oproti tomu mala fytomasa miešaniek vyšší obsah vodorozpustných cukrov (VRC) a tiež vyššie hodnoty koeficientov silážovateľnosti (VRC/NL).

Parametre kvality siláží

 

Pre zabezpečenie správneho priebehu fermentačného procesu je potrebné zvýšiť obsah sušiny fytomasy pred konzervovaním. So zvyšovaním obsahu sušiny na 40 - 45 % sa podporuje rast baktérií mliečneho kvasenia, čím sa zvyšuje produkcia kyseliny mliečnej v priebehu fermentácie. Pozitívny vplyv na výslednú akostnú triedu siláží sledovaných krmovín malo zvýšenie obsahu sušiny zavädaním pred silážovaním, čím sa vytvorili priaznivé podmienky pre dobrý priebeh fermentačného procesu.
Vyrobené siláže boli hodnotené farbou nahnedlou, po pôvodnej hmote, aromatickým alebo nakyslým pachom a zachovanou štruktúrou, čo zodpovedá kritériám pre 1. a 2. akostnú triedu. Siláže vyrobené z ďateliny lúčnej mali vyšší obsah N-látok a nižší obsah vlákniny v porovnaní so silážami ďatelinotrávnych miešaniek (tabuľka 2).

Viac sa dočítate v príspevku Ing. MARIANY JANČOVEJ, PhD. a kol. z NPPC - VÚRV - Ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva Banská Bystrica - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down